Bukszpan - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Uprawa i rozmnażanie bukszpanu jest bardzo łatwa, jedynym pracochłonnym zajęciem jest jego formowanie. Bukszpan jest rośliną, która doskonale czuje się na stanowisku słonecznym, ale dobrze znosi również zacienienie. Toleruje prawie każdy rodzaj gleby, jednak najlepiej znosi podłoża przepuszczalne i gliniaste dodatkowo wzbogacone kompostem (ph powinno wynosić ok. 6,5- 7,0). W takich warunkach, bukszpan na pewno wytrzyma okresową suszę i zanieczyszczone miejskie powietrze.

Bukszpan - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

sxc.hu

Pamiętajmy o optymalnym podlewaniu krzewów. Korzenie bukszpanu pod żadnym pozorem nie mogą długo utrzymywać się w wodzie, zwłaszcza okazy hodowane w pojemnikach. Prowadzi to do zgnicia korzeni a w konsekwencji do uschnięcia rośliny, która nie będzie zdolna do pobierania wody oraz składników mineralnych zawartych w podłożu. Podlewamy zatem umiarkowanie i systematycznie, zimą i na przedwiośniu, kiedy rozmarza ziemia, również. Krzewy, które silnie przycinamy, niewątpliwie będą potrzebowały odpowiedniego nawożenia. W tym celu, raz do roku, najlepiej wczesną wiosną, jak tylko ustąpią przymrozki, podsypujemy roślinę wieloskładnikowym i do tego wolno rozkładającym się nawozem mineralnym. Polecam: Osmocote, Plantacote, Florovit.

Krzewy, które rosną w gruncie jak również te znajdujące się w pojemnikach, przez zimą, należy odsłonić, najlepiej za pomocą agrowłókniny. Zabezpieczamy je w ten sposób, przed mrozami jak również przed wysuszającym zimowym wiatrem, który uszkadza zimozielone liście. Jeżeli będziemy chcieli przesadzić krzew, wówczas  starsze okazy przesadzamy z dużą bryłą ziemi. Ogólnie bukszpany, mają gęste i cienkie korzenie, dzięki czemu dobrze znoszą zabieg przesadzania.

Jak już wcześniej wspominałam, najwięcej czasu zajmuje strzyżenie i formowanie bukszpanu. Roślinę należy przycinać dwa razy do roku. Po raz pierwszy wiosną, najlepiej w marcu kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków, a ponownie w połowie lata. Skracamy świeże przyrosty o jakieś 1/3 lub ¼ całej długości. Starym i niezgrabnym okazom możemy poprawić kształt. Zabieg przycinania pobudza roślinę do intensywnego wzrostu i daje nam również okazję do zmiany jej kształtu. Wszystkie wybujałe pędy, które cięliśmy w okresie wiosny, skracamy również latem. Cięcie ostatnie najlepiej jest dokonać do końca sierpnia, ponieważ pędy muszą zdarzyć zdrewnieć przed nadchodzącą zimą.

Rozmnażanie

Bukszpany rozmnażamy przez sadzonki pędowe o długości ok. 10 cm. Poumieramy je w sierpniu. Następnie należy je ukorzenić w skrzyniach wypełnionych piaskiem  oraz torfem. Pamiętajmy, że podłoże musi być kwaśne, zatem najbardziej sprzyjające ph to 5,1- 7,1. Gotowe sadzonki, przechowujemy w inspekcie ewentualnie w chłodnej piwnicy. Młode rośliny, nadające się do posadzenia w gruncie uzyskujemy już w kwietniu lub maju.

Jakie inne rośliny macie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

OCENA
3.27
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =