Cantedeskia - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Centadeskie są bardzo eleganckimi w swym wyglądzie i bardzo trwałymi kwiatami. Znamy je również pod nazwą kalla lub kalia.

Cantedeskia - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

sxc.hu

Cantedeskie uwielbiają podłoża przepuszczalne, lekkie i najlepiej o pH obojętnym. Jeżeli jednak w naszym ogrodzie, przeważa gleba gliniasta, należy do niej dodać substrat torfowy, piasek lub przekompostowaną korę. Cebule tej rośliny sadzimy w gruncie w okresie wiosennym, tuż po przejściu ostatnich przymrozków. W innym razie mogą one przemarznąć. Stanowisko powinno być słoneczne, jasne i ciepłe.

cantedeskiaFot. Barbara Machalska

Cantedeskia zachwyci nas swymi kwiatami około dwa miesiące po posadzeniu i będzie tak zachwycać już przez całe lato.  Pamiętajmy, aby podłoże było zawsze wilgotne. Różnice w wilgotności, mogą wpływać niekorzystnie na rozwój korzeni jak i liści. uważajmy również aby rośliny nie przelać jak również nie polewać wodą jej liści. Najlepiej jeżeli powierzchnię gruntu wyściółkujemy korą i to właśnie ją będziemy polewać wodą. Cantedeskię dobrze jest zasilać nawozami mineralnymi. Możemy to robić co dwa tygodnie nawozem zwykłym, lub dla ułatwienia sobie pracy, posłużyć się nawozami mineralnymi wolnodziałającymi. Okres kwitnienia trwa od 6 do 8 tygodni, jednak po tym czasie kłącza nadal rosną, dlatego też nie wolno nam przerywać podlewania i nawożenia. Dopiero kiedy liście zaczną przybierać kolor żółty, wówczas zmniejszamy dawkę wody i odstawiamy nawóz. Kiedy liście uschną już całkowicie, należy je ściąć a kłącze wykopać z gruntu.  Wykopane bulwy należy ułożyć w skrzynkach, przysypać trocinami i umieścić w chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura powietrza nie przekracza 7 o C.

Jak rozmnażamy?

Cantedeskię możemy rozmnażać sami, poprzez jej podział. Najlepiej jeżeli dokonamy tego wczesną wiosną, w okresie spoczynku rośliny, jest to moment przesadzania bulw i kłącz. Wyjątek stanowi Cantedeskia etiopska. Bulwy lub kłącza oczyszczamy z podłoża i dzielimy za pomocą ostrego narzędzia w taki sposób, aby każda z powstających części posiadała po kilka pąków, to właśnie z nich wyrosną później kwiatu oraz liście. Nowopowstałe fragmenty sadzimy w doniczkach. Najlepiej posłuży cie gotowym podłożem, przeznaczonym dla roślin doniczkowych. Dopiero po roku, możemy rośliny przenieść do większych pojemników. Sadzonki mogą zakwitnąć dopiero po dwóch latach od posadzenia, jednak zazwyczaj zajmuje im to rok, jeżeli oczywiście spełnimy wszystkie warunki odpowiedniej pielęgnacji, po roku możemy je również przenieść do gruntu. Pamiętajmy jednak, iż z chwilą zakupu bulw musimy dokładnie sprawdzić czy są one w dobrej formie. Nie mogą być pokryte pleśnią jak również nie powinny nosić oznak porażenia przez patogeny np. niewielkie czarne kropeczki. Rośliny, które dotychczas trzymaliśmy w doniczkach, również możemy przesadzić do gruntu. Te jak i te pochodzące z ubiegłorocznego podziału sadzimy na nowym stanowisku z początkiem maja, zaraz po ustąpieniu pierwszych wiosennych przymrozków. Wybieramy oczywiście miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Bulwy należy delikatnie przykryć około 10cm warstwą ziemi. Jeżeli jednak, zależy nam na jak najszybszym zakwitnięciu cantedeski, jej bulwy umieszczamy w doniczkach w maju lub kwietniu, a okazy podrośnięte będziemy mogli przenieść na naszą rabatę już około 15 maja.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =