Chrzan - uprawa, choroby

Rośliny    
ocena

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) jest rośliną wieloletnią. Inne jego nazwy to warzęcha, warzucha. Osiąga wysokość ok. 150 cm. W Polsce chrzan występuje niemal wszędzie. Jego korzeń jest długi, w przekroju białawy. Ma niesamowicie silny aromat i smak. Znajduje zastosowanie w kuchni jako przyprawa. Również znane są jego właściwości lecznicze.

Chrzan - uprawa, choroby

sxc.hu

Jedną z popularniejszych i często występujących chorób chrzanu jest chwościk chrzanu (Cercospora armoraciae). Objawy tej choroby to początkowo brudnozielone plamy. W późniejszym okresie nabierają one koloru brunatnego z jasnym nalotem. Plamy te są drobne, mają wielkość około kilku milimetrów. Chorobę można ograniczyć poprzez zbieranie i palenie porażonych części roślin. Można również stosować opryski chemiczne w odstępach kilkudniowych. Grzybnia tej choroby zimuje na obumarłych liściach, dlatego istotne jest ich palenie.

Na plantacjach chrzanu może wystąpić choroba grzybowa – biała rdza krzyżowych. Pierwsze objawy tej choroby widoczne są na liściach w postaci jasnozielonych, dużych plam. Z czasem plamy te stają się czerwonawe. Białe zarodniki grzyba kumulują się na spodniej stronie liścia. W przypadku bardzo silnego porażenie cała dolna strona liścia jest biała. Liście w konsekwencji zamierają i zasychają. Rozprzestrzenianiu choroby sprzyja wilgoć w powietrzu. Pomóc zwalczyć chorobę mogą opryski fungicydami zawierającymi chlorotalonil czy azoksystrobinę.

Chrzan może zostać atakowany również przez wiele szkodników. Również na nie należy zwracać szczególną uwagę, aby móc w przyszłości cieszyć się dobrej jakości plonami. Na liściach chrzanu mogą pojawić się tzw. pchełki chrzanowe. Mają one żółte zabarwienie skrzydeł, są wielkości ok. 3 mm. Podczas żerowania Pchełki pozostawiają na liściach mnóstwo otworów. Blaszka liściowa początkowo żółknie, później zamiera. Aby zwalczyć pchełki, można niszczyć przede wszystkim chwasty z rodziny kapustowatych. Są to m.in. gorczyca polna, tasznik pospolity. Można też stosować insektycydy.

Na uprawach chrzanu może pojawić się Śmietka kapuściana. Larwy długości 7 mm niszczą skórkę korzenia poprzez drążenie korytarzy. Korzenie maja obniżoną wartość, a podczas przechowywania dochodzi do ich gnicia. Aby zwalczyć występowanie śmietki, należy m.in. zaprawiać sadzonki przed sadzeniem. Plantacje chrzanu należy lokalizować w dużej odległości od miododajnych upraw lucerny, koniczyny czy rzepaku, ponieważ ich sąsiedztwo sprzyja nagromadzeniu samic śmietek.

Jakie właściwości lecznicze chrzanu znacie? Czy pomógł Wam na jakąś dolegliwość? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =