Cykoria - uprawa

Rośliny    
ocena

Cykoria sałatowa (Cichorium intybus var. foiliosum) jest rośliną dwuletnią. Warzywo to ma bardzo duże znaczenie odżywcze i lecznicze. Zawiera duże ilości białka, tłuszczów, węglowodanów oraz błonnika i witamin. W znacznym stopniu wpływa na poprawę trawienia. Z powodzeniem może być stosowana w diecie cukrzyków. Jej liście mają lekko gorzkawy smak. Im liście cykorii są bardziej zielone, tym gorzkawy smak jest wyraźniejszy.

Cykoria - uprawa

sxc.hu

W uprawie najczęściej pojawiają się odmiany „Daliva”, „Salsa”. Cykoria nie ma zbyt wygórowanych wymagań siedliskowych. Może rosnąć na każdej glebie. Gleba pod uprawę cykorii powinna być starannie przygotowana. Dobrze jest zmieszać ją z obornikiem.

Zwięzłe główki cykorii sałatowej pozyskujemy dzięki metodzie pędzenia. Do pędzenie wykorzystujemy korzenie cykorii, które zebrać możemy jesienią. Nasiona na korzenie wysiewa się w maju i czerwcu. Rzędy powinny zostać wyznaczone co 30 cm. Zbiorów korzeni dokonujemy, gdy pojawią się czerwone przebarwienia na blaszkach liściowych. Korzenie oczyszcza się i pozbawia liści. Korzenie do pędzenia powinny mieć średnicę 3-6 cm i długość ok. 20 cm. Dobrze jest, aby och wielkość była jednakowa. Dzięki temu uzyskamy główki tej samej wielkości. Masa główek w dużej mierze uzależniona jest od okresu schładzania korzeni. Schładzanie następuje w temperaturze 1-3 stopni Celsjusza i trwa w zależności od odmiany od 3 do 5 tygodni.

Pędzenie cykorii powinno odbywać się w pomieszczeniach, gdzie panuje temperatura powietrza 15-22 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza powinna wynosić ok. 90-100%. Pomieszczenie to powinno być zaciemnione. Ewentualnie okrywamy skrzynkę czarną folią, włókniną. Między podłożem a nakryciem powinniśmy zachować odległość ok. 20 cm. Przestrzeń ta pozwoli swobodnie rosnąć główkom cykorii.

Istnieje kilka metod pędzenia cykorii. Metoda tradycyjna polega na zadołowaniu korzeni i okryciu ich warstwą ziemi. Korzenie umieszczamy w skrzyni z mieszaniną piasku i torfu. Na dnie skrzyni powinna znaleźć się warstwa drenażowa. Można także pędzić cykorię bez okrywy, wystarczy jedynie zadołować korzenie. Otwory na zadołowanie korzeni powinny mieć średnicę ok. 5 cm. Przy tej metodzie dobrze jest, by temperatura podłoża była wyższa od temperatury powietrza. Pędzenie trwa około 4 tygodni. Nie zapominajmy także o podlewaniu skrzynek. Główki zbieramy, gdy będą one miały długość 15-18 cm. Odcinamy je nożem lub odłamujemy od korzenia. Cykoria jest gotowa do spożycia.

Do jakich potraw najczęściej wykorzystujecie cykorię? Podajcie nam swoje ulubione przepisy.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =