Czosnek ozdobny - uprawa, zastosowanie

Rośliny    
ocena

Coraz częściej w naszych ogrodach pojawia się Czosnek ozdobny Allium. Pędy kwiatostanowe czosnków są bezlistne, zakończone kulistym kwiatostanem tzw. baldachem. Czosnki bardzo efektownie wyglądają na rabatach wśród innych roślin kwitnących. Najlepiej sadzić je w większych grupach. Ze względu na kulisty kwiatostan z powodzeniem stosowany jest w ogrodach nowoczesnych, geometrycznych. Interesującą kompozycję można stworzyć z połączenia czosnków wysokich z krzewami o kulistym pokroju np. Bukszpan wieczniezielony Buxus sempervirens.

Czosnek ozdobny - uprawa, zastosowanie

sxc.hu

Czosnek w zależności od odmiany kwitnie od maja do lipca. Wymaga gleb średnio wilgotnych, zasobnych w wapń. Gleby powinny być lekkie i przepuszczalne. Do prawidłowego rozwoju wymaga stanowiska słonecznego. Cebule wysadzamy do gruntu jesienią (koniec września/październik). W zależności od wielkości, cebulę umieszczamy w podłożu tak by przykrywająca warstwa ziemi była równa dwukrotnej średnicy cebuli.

Najpopularniejszym gatunkiem wybieranym do ogrodu jest Czosnek olbrzymi Allium giganteum. Jego fioletowopurpurowe lub różowe kwiatostany mają średnicę do 10 cm. Owocostany nadają się do suchych bukietów. Osiąga wysokość do 1,5 m.

Obdarzony charakterystycznym zapachem jest Czosnek złocisty Allium moly. Posiada liście niebieskawozielone, od spodu szarozielone. Złotożółte kwiaty zebrane są po kilkadziesiąt w gęste, płaskie baldachy. Rozmnaża się z nasion lub cebul przybyszowych. Nasiona po zbiorze początkowo wysiewa się do inspektu. Wczesną wiosną ukazują się siewki. Jesienią małe cebule wysadza się na miejsce stałe do gruntu.

Niezwykle interesującą odmianą jest Czosnek aflatueński Allium aflatunense. Osiąga wysokość 1 m. Kuliste baldachy przybierają niezwykle intensywną barwę purpurową. Wymaga gleby wapiennej i żyznej oraz słonecznego stanowiska.

Dzięki niewielkim wymaganiom czosnki są z powodzeniem stosowane w naszych ogrodach. Sprawdzają się na rabatach w ogródkach skalnych w sąsiedztwie innych roślin, także jako obwódki. Znajdują zastosowanie w bukieciarstwie oraz jako suszone bukiety. Można je także sadzić w pojemnikach, donicach. Niektóre odmiany czosnków rosnąc na rabacie odstraszają nornice i szczury. Idealnie prezentują się w sąsiedztwie roślin kwitnących na biało i żółto np. z Rudbekią błyskotliwą, Jeżówką purpurową 'Alba', Serduszką okazałą 'Alba'. Przyciągająca wzrok kompozycję stworzą także z roślinami o liściach srebrzystych.

Czy hodujecie czosnek ozdobny? Za co najbardziej cenicie tę roślinę? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =