Drzewko bonsai - pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Bonsai to miniaturowe drzewka doniczkowe. Uzyskujemy je poprzez specjalne metody hodowlane z siewek drzew iglastych lub liściastych. Poszukując odpowiedniego materiału na bonsai, powinniśmy uważnie rozejrzeć się we własnym ogrodzie, aby wypatrzyć odpowiednią siewkę drzew o interesujących kształtach.

Drzewko bonsai - pielęgnacja

fotolia.com

Zwróćmy również uwagę, czy korzenie drzewa rozkładają się dookoła pnia i czy nie są przypadkiem poplątane. Najlepszym materiałem na drzewka bonsai są drzewa o małych liściach, owocach oraz kwiatach.

 1. Krok pierwszy

  Wybraną roślinę, w okresie jesiennym, należy ostrożnie wykopać.

 2. Krok drugi

  Następnie przesadzić ją do doniczki i pozostawić przez cały kolejny rok.

 3. Krok trzeci

  Następnej wiosny roślinę wyjmujemy z doniczki i obcinamy wszystkie cienkie korzonki oraz wybujałe pędy.

 4. Krok czwarty

  Powtarzamy tę czynność w kolejnym roku. W trzecim roku, który jest najważniejszy, należy przesadzić roślinę do pojemnika, który będzie jej stałym miejscem. Przed tym zabiegiem należy obciąć 1/3 korzeni i wszystkie zbędne pędy na koronie.

 5. Krok piąty

  Drut w plastikowej izolacji okręcony wokół gałęzi pomoże nadać naszemu młodemu drzewku naturalny kształt. Pamiętajmy, że drzewa liściaste są zdecydowanie bardziej giętkie w okresie wiosennym, a iglaste w okresie jesiennym. Regularnie należy sprawdzać drutowanie i rozluźniać drut w miarę potrzeb.

  bonsai

  Fot. sxc.hu

 6. Krok szósty

  Kiedy ziemia w pojemniku stanie się zbyt sucha, donicę zanurzamy w wodzie, a następnie ustawiamy pod katem, tak aby nadmiar wody wyciekł. Zbytnia wilgotność podłoża może zaszkodzić korzeniom drzewka bonsai. Do podlewania używamy, w miarę możliwości, deszczówki.

 7. Krok siódmy

  Drzewka bonsai nie lubią być przenoszone z miejsca na miejsce. Doniczka powinna być ustawiona na stałym miejscu, z dala od źródła przeciągów i ciepła.

 8. Krok ósmy

  Bonsai, które rosną wewnątrz domu, nie lubią wilgoci w powietrzu. Należy więc postawić doniczkę na tacce ze żwirem do połowy napełnioną wodą. Roślinę nawilżamy za pomocą spryskiwacza, jednak uważajmy, aby nie robić tego w pełnym słońcu.

 9. Krok dziewiąty

  Bonsai wymaga również regularnego zasilania nawozami. Proces ten rozpoczynamy w 4 tygodniu po przesadzeniu. Pamiętajmy, aby stosować regularne odstępy czasowe. Nawozimy nawozem do roślin domowym, aż do jesieni. Drzewko można przesadzać co 3-5 lat. Robimy to zawsze wiosną. Za każdym razem powinniśmy skracać korzenie o 1/3, wymieniać ziemię. Jednak im drzewko jest starsze, tym rzadziej możemy je przesadzać.

 10. Krok dziesiąty

  Mimo że nowe gałązki są bardzo potrzebne, jesteśmy jednak zmuszeni skracać końce nowych pędów, które pojawiają się w okresie wiosennym i letnim. Jest to zabieg niezbędny, aby zachować odpowiedni kształt naszego drzewka. W przypadku roślin szybkorosnących, przycinanie może być konieczne nawet kilka razy w sezonie. Cięcie zasadnicze, które nadaje drzewku odpowiedni kształt, wykonujemy w okresie późnej zimy. W ten sposób unikniemy utratę soków roślinnych. Rany, które powstaną w wyniku formowania, zagoją się samoistnie i nie potrzebują żadnych dodatkowych środków wspomagających gojenie się.

Jakie krzaki ozdobne są w Waszym ogrodzie? Jak duży jest Wasz ogród?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =