Drzewko bonsai - uprawa

Rośliny    
ocena

Sztuka Bonsai pochodzi z Chin. Istnieje legenda, która mówi, że w okresie dynastii Han był pewien czarownik, który posiadał dar zmniejszania gór, rzek, domów do takiego stopnia, że wszystko mieściło się na tacy. Słowo bonsai składa się z dwóch części „bon” – płaska taca oraz „sai” – roślina. Stworzenie miniaturowego drzewka, zajmuje kilka lat.

Drzewko bonsai - uprawa

sxc.hu

Obserwując drzewko bonsai można by pomyśleć, że jest to modyfikowana odmiana roślin spotykanych w lasach. Jednak w rzeczywistości bonsai jest zminiaturyzowaną rośliną. Drutowanie i przycinanie pozwala ukształtować drzewko. Każdy więc może wyhodować bonsai z dowolnego gatunku drzewa. Potrzebna nam jest tylko cierpliwość, fantazja i sporo pracy.

Hodowla drzewka bonsai
Wyszukujemy odpowiednią sadzonkę drzewka lub krzewu (najlepiej z własnego ogrodu). W specjalnie przygotowanej doniczce sadzimy drzewko, które potem formujemy za pomocą drutów, przycinamy w odpowiedni sposób.

Doniczki
Są ważnym elementem kompozycji, więc muszą być dobrane odpowiednio do szerokości i wysokość drzewka. Najważniejszą kwestią przy ich wyborze powinno być to czy posiadają otwory na dnie, które umożliwiają odpływ wody. Doniczka musi być odpowiednio duża, gdyż drzewko powinno być przesadzane po 2 latach. Jeśli wybierzemy roślinę o grubszym korzeniu to doniczka musi być głębsza.

Tworzenie formy – jak przycinać bonsai?
Formowanie przy pomocy cięć jest idealne w przypadku krzewów. Jeżeli jego ostateczna forma ma być bardziej fantazyjna potrzebne będzie również drutowanie. Należy jednak pamiętać, aby robić to późną jesienią lub zimą, gdyż inaczej grozi to uszkodzeniem drzewka. Najłatwiej tej czynności poddaje się drzewko o giętkich gałązkach. Drut powinien być owinięty spiralnie, z zachowaniem kąta 45 stopni od osi pędu (wzdłuż gałęzi). Wówczas nadajemy kształt dowolnej krzywizny, skręcając gałęzie w dowolnym kierunku. Zadrutowaną roślinę pozostawiamy w dowolnej pozycji na czas kilku miesięcy (do roku). Należy pamiętać, żeby usunąć drut zanim zacznie wrastać w korę. Do uprawy bonsai, w naszych warunkach klimatycznych, świetnie nadaje się lilak pospolity czyli bez.

Jakie inne rośliny macie w swoim domu? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =