Drzewo oliwkowe - uprawa i pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Drzewo oliwkowe to wieczniezielona roślina dorastająca w warunkach naturalnych do 10 m wysokości. Można je uprawiać w pojemniku, wtedy osiągnie maksymalnie 2,5-3 m. Roślina posiada kwiaty koloru biało-zielonego. Są one niewielkie i rosną w kiściach. Owoce początkowo mają barwę zieloną, w momencie dojrzewania stają się prawie czarne.

Drzewo oliwkowe - uprawa i pielęgnacja

photoxpress.com

Drzewo oliwkowe możemy uprawiać w naszych domach, mieszkaniach, a latem wystawiać je na słońce. Do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje dobrze oświetlonego stanowiska. Jeśli będziemy uprawiać ją w pojemniku, zastosujmy ziemię uniwersalną. Idealna będzie dla rośliny temperatura pokojowa. Drzewko oliwkowe wymaga regularnego podlewania, jedynie zimą je ograniczamy. Od czasu do czasu można zastosować nawozy w płynie, według dawek i terminów podanych na opakowaniu. Roślinę tę można z powodzeniem przycinać niemal przez cały rok. Idealne nadaje się ona do formowania.

Drzewko należy chronić przed mrozem jak i nagłymi zmianami temperatury. Istotne podczas uprawy jest zachowanie w miarę stałej temperatury oraz zapewnienie odpowiedniego naświetlenia. Dzięki temu roślina będzie zdrowo rosła a jej liście będą soczyście zielone.

W ciepłe, słoneczne dni podczas wystawiania rośliny na słońce pamiętajmy, by robić to stopniowo. Najlepiej zacząć od otwierania drzwi i okien, następnie można roślinę wystawiać na krótki czas na taras lub balkon. W czasie bardzo upalnych dni roślinę lepiej stawiać w cieniu. Drzewko oliwkowe nie może być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to doprowadzić do poparzenia liści. W miejscu osłoniętym przed nadmiernym działaniem słońca drzewko może pozostać całe lato.

Podczas zimowych miesięcy postarajmy się zapewnić naszym roślinom dostateczną ilość światła, utrzymujmy przy tym stała temperaturę. Drastyczne zmiany temperatury mogą zaszkodzić roślinie, zacznie ona gubić liście.

Jeśli chcemy zająć się rozmnażaniem naszego drzewka oliwkowego, używajmy w tym celu sadzonek. Gałązki łatwo się ukorzeniają. Warto oczywiście zanurzyć je w ukorzeniaczu, aby proces przyspieszyć. Pozyskiwanie roślin z pestek jest procesem bardzo pracochłonnym i długotrwałym.

Warto uprawiać drzewka oliwkowe nie tylko ze względów estetycznych. Ich liście mają właściwości obniżające ciśnienie krwi. Posiadają działanie moczopędne, obniżają poziom cukru we krwi. Dodatkowo oliwa z oliwek poprawia trawienie oraz opóźnia proces starzenia.

Czy z powodzeniem hodujecie drzewa oliwkowe w Polsce? O czym należy szczególnie pamiętać, dbając o tę roślinę? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =