Dziurawiec - uprawa

Rośliny    
ocena

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) nazywany jest także krzyżowym zielem, zielem świętojańskim, zielem świętego Jana lub dziurawnikiem. Jest to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Powszechnie spotykany na słonecznych łąkach, miedzach, nieużytkach, pastwiskach, w zaroślach, lasach mieszanych, na polanach. Posiada bardzo przyjemny balsamiczny zapach.

Dziurawiec - uprawa

sxc.hu

Jest to roślina wieloletnia. Liście dziurawca są jajowate i całobrzegie. Osiąga wysokość ok. 100 cm. Wytwarza dość głęboki system korzeniowy, dzięki któremu jest w stanie pobrać wodę z głębokich warstw. Posiada on piękne żółte kwiatostany zebrane na szczycie łodyg. Cechą rozpoznawczą dziurawca są czarne kropki na kwiatach. Kwitnie on od czerwca do sierpnia.

Dziurawiec nie ma zbyt wygórowanych wymagań siedliskowych ani glebowych. Jednak wymaga gleb żyznych oraz lekkich i przepuszczalnych. W przypadku gleb ciężkich, warto zmieszać je np. z piaskiem. Gleby powinny być również umiarkowanie wilgotne. Do prawidłowego rozwoju wymaga także słonecznego i ciepłego stanowiska. Poradzi sobie również na stanowisku półcienistym. W okresie kwitnienia zbieramy ziele. W tym celu pędy ścina się na wysokości ok. 35 cm. Pamiętajmy o ich suszeniu w miejscach niezbyt nasłonecznionych, suchych i przewiewnych.

Dziurawiec można otrzymać z siewu. W październiku wysiewamy nasiona wprost do gruntu. Nie przysypujemy ich piaskiem, lecz dociskamy do podłoża. Dobrze jest od czasu do czasu roślinę nawozić, np. kompostem.

Niestety jest to roślina nie w pełni mrozoodporna. Niektóre odmiany – jak Dziurawiec kielichowaty – mogą podczas mroźnych zim przemarzać. Będą wymagały okrycia. Roślina ta jest jednak odporna na choroby oraz szkodniki.

Wyciąg z dziurawca działa przeciwzapalnie. Wzmacnia naczynia krwionośne, działa rozkurczowo oraz uśmierza bóle. Działa również bakteriobójczo i przeciwwirusowo. Preparaty z dziurawca przyspieszają gojenie się ran oraz regenerują poparzenia skóry. Znane jest jego działanie przeciwdepresyjne oraz w zakłóceniach snu i wahaniach nastroju.

Dziurawiec znajduje zastosowanie nie tylko w lecznictwie. Pięknie wygląda na rabatach pośród innych roślin. Nadaje się do ogródków skalnych, wiejskich. Można go sadzić pojedynczo, ale najlepiej prezentuje się w grupie. Tworzy wtedy kontrastującą żółtą plamę w ogrodzie. Sadząc go w towarzystwie innych roślin, pamiętajmy o jego regularnym przycinaniu. W przeciwnym razie zagłuszy inne rośliny. Znajduje zastosowanie także w bukieciarstwie, na suszone bukiety i dekoracje.

Na jakie dolegliwości stosujecie dziurawiec? Czy zawsze Wam pomaga? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =