Fiołek alpejski – pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Cyklamen perski czyli fiołek alpejski jest lubianą i popularną rośliną. Ponieważ kwitnie od jesieni do wiosny (gdy przekwitnie nie wyrzucajmy go, gdyż może jeszcze rosnąć kilka lat, cieszy nasze oko także zimą). Cyklamen perski – wbrew nazwie – nie pochodzi z Persji, lecz z Europy Południowej. Uprawa cyklamenów w Europie zaczęła się dość dawno, bo w 1620 r w Paryżu. Podobno był również ulubionym kwiatem Napoleona.

Fiołek alpejski – pielęgnacja

flickr.com

Zasady pielęgnacji fiołków alpejskich:
1. Lubią chłodniejsze miejsca i świeże powietrze dlatego w mieszkaniach, szczególnie zimą (ze względu na kaloryfer) jest im za ciepło. Dlatego na noc lepiej wynosić je do chłodniejszych pomieszczeń.
2. Gleba fiołków powinna być stale wilgotna, lecz nie mokra, a do ich podlewania zawsze używajmy miękkiej wody (odstaną).
3. Podlewając starajmy się nie zamoczyć liści ani pęków kwiatowych, ważne jest również systematyczne wylewanie wody z podstawki.
4. Należy wyrywać, a nie wycinać przekwitłe kwiaty i liście, które zaczynają żółknąć (pozostałości ogonków będą gnić).
5. Gdy wszystkie kwiaty przekwitną, a liście pożółkną zupełnie przestaniemy podlewać roślinę – wcześniej stopniowo to ograniczyć.
6. Pozostawiamy bulwę w chłodnym miejscu, np. w piwnicy do maja, a pod koniec miesiąca przesadzamy do świeżej ziemi i umieszczamy w skrzynce na balkonie lub w ogrodzie.
7. Gdy nadejdzie październik – wówczas przenosimy fiołka do domu.

Dbajmy w ten sposób o roślinę, a fiołek alpejski będzie kwitł, ciesząc nasze oczy przez kilka lat. Są to kwiaty popularne, dlatego często można je zobaczyć w ozdobnych koszach lub przystrojonych doniczkach.
Niektóre odmiany cyklamenów możemy uprawiać w naszych ogrodach. Należą do nich:
- cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium)
- cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum)
- cyklamen neapolitański (Cyclamen neapolitanum)
Bardzo dobrze się czują w ciepłym i lekko ocienionym miejscu. Pamiętajmy, aby na zimę okryć je gałązkami drzew.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
3.12
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =