Fiołek alpejski - uprawa, sadzenie, pielęgnacja

Rośliny    
ocena
Fiołek alpejski to inaczej cyklamen. Jest to jednak z najbardziej popularnych roślin domowych. Cyklamen roztacza swe uroki zwłaszcza w okresie zimowym, od jesienią aż do wiosny , kiedy jest tak niewiele roślin kwitnących. Kiedy fiołek przekwita nie wyrzucajmy do, ponieważ będzie on nas cieszył swymi pięknymi i optymistycznymi kwiatami jeszcze przez kilka dobrych lat. Rośliny te pochodzą z rejonów Morza Śródziemnego.

Fiołek alpejski - uprawa, sadzenie, pielęgnacja

sxc.hu

Żeby fiołek pięknie kwitł i nie przysparzał nam dużo problemów w pielęgnacji, powinien przede wszystkim znajdować się w miejscu chłodnym (ale z dala od przeciągów), w półcieniu i w pobliżu świeżego powietrza. W temperaturze pokojowej cyklamenom jest zdecydowanie za ciepło. Jeżeli mamy taką możliwość, to przynajmniej na noc, powinniśmy go przenosić w miejsce znacznie chłodniejsze. Podłoże fiołków alpejskich musi być stale wilgotne, ale nie mokre i nie „przelane”. Podlewamy obficie wodą miękką, uważając przy tym, aby nie pomoczyć bulw liści a co najważniejsze pąków kwiatowych. Po podlaniu, należy wylać wodę, która przelała się do podstawki. Z chwilą, kiedy bulwy rośliny są posadzone bardzo głęboko, wodę należy wlać jedynie do podstawki, odczekać kilka minut i resztę wody wylać.

Bardzo ważne jest, aby kwiaty które przekwitły i żółkną, wyrywać a nie wycinać, ponieważ pozostałe ogonki mogą gnić. Brzydko to wygląda i prowadzi do infekcji. Po przekwitnieniu, kiedy również liści zaczynają przybierać żółtawy odcień, zaczynamy ograniczać podlewanie, aż do całkowitego jego zaprzestania. Bulwę należy pozostawić w stanie spoczynku, aż do maja (najlepiej wstawić wówczas roślinę do piwnicy). Następnie należy przesadzić roślinę do świeżej ziemi u umieścić w jasnym miejscu. Istnieje jeszcze możliwość zadołowania bulwy w skrzynce na balkonie lub w ogrodzie. Na początku października roślinę przynosimy do mieszkania. Jeżeli będziemy postępować w ten sposób, wówczas mamy szansę na otrzymywanie bardzo obficie kwitnącego fiołka, nawet przez kilkanaście kolejnych lat (co rok kwiaty jednak będą drobniejsze). Cyklameny należy zasilać podczas kwitnienia i przed nim. Robimy to co 10 dni, używając nawozu uniwersalnego do roślin domowych lub specjalnych nawozów do fiołków.

Jeżeli chcemy sami zając się produkcją tych kwiatów, pamiętajmy że można tego dokonać jedynie przez wysiew nasion. Kwiaty, które przekwitły zawiązują nasiona, które należy wysiać jesienią.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

OCENA
3.44
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =