Jak leczyć choroby kwiatów domowych?

Rośliny    
ocena

Wspaniałą dekorację naszych mieszkań stanowią rośliny doniczkowe. Ich piękno potęgują odpowiednio dobrane donice i kosze. To bardzo istotny element, ponieważ nawet najsprawniej wypielęgnowany kwiat, nie odda w pełni swojego uroku, jeżeli będzie rósł w starej i zaniedbanej donicy. Jednak, żeby roślina mogła cieszyć nasze oko musi być również w pełni zdrowa, a jak wiadomo, kwiaty domowe również chorują. Jeżeli w okresie wiosenno- letnim, zauważamy zahamowanie wzrostu (lub ogólnego rozwoju) wówczas należy zastosować odpowiedni nawóz. Ponadto kwiaty należy obserwować, ponieważ mogą pojawić się na nich liczne choroby. Tak jak w przypadku ludzi, wcześnie wykryte i leczone w odpowiedni sposób stają się niegroźne.

Jak leczyć choroby kwiatów domowych?

photoxpress.com

Do chorób najczęściej występujących zaliczamy:

Furioza naczyniowa

Objawia się poprzez zahamowanie wzrostu rośliny, żółknięcie i więdnięcie liści oraz bulw. Stan ten wywołany jest nadmiernym podlewaniem rośliny. Najczęściej atakuje takie gatunki jak: asparagus, cyklamen, nolina i chryzantemy.

Aby zwalczyć chorobą przede wszystkim należy ograniczyc polewanie, usunąć porażone liści i zastosować preparat Roval Flo 255 S.C, lub Sufran SC.

Alternarioza / Plamistość liści

Mamy z nią do czynienia, jeżeli na liściach pojawiają się okrągłe ciemnobrązowe, otoczone obwódką, plamy o średnicy ok. 1cm. Plamy te łączą się ze sobą i prowadzą do całkowitego zamierania liści. Przyczyną są zazwyczaj nieprawidłowo dobrane warunki glebowo- klimatyczne. Alternarioza najczęściej pojawia się na paprociach, pelargoniach, poinsecji, Szeflerze oraz starcu. Aby jej zapobiec stosujemy preparat Bravo 500 SC lub Penncozeb WP.

Fytoftoroza

W przypadku tej choroby, roślina nie rośnie, a u podstawy pojawiają się brązowe tkanki, ewidentnie widać zanik naturalnej barwy. Do takiego stanu dochodzi na skutek zbyt wilgotnego podłoża, zastoju wody oraz chłodnego podłoża. Na fytoftoroze chorują najczęściej: azalie, draceny, fiołki i skrzydłokwiaty. By jej uniknąć, należy podlewać wodą odstaną o temperaturze pokojowej. Uszkodzone części usuwamy. Należy również zastosować również preparaty: Bravo 500 SC, Previcur 607 SL ewentualnie Bioczos BR.

Szara pleśń

Szara, puszysta powłoka, pyląca przy silniejszym powiewie to właśnie szara pleśń, porażone części rośliny ciemnieją i bardzo szybko obumierają. Przyczyną tej choroby jest zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina. Porażone zostają najczęściej: begonia, bluszcz, cyklamen, dizygoteka, fikus, filodendron, dracena, kalanchoe i paprocie. Należy przede wszystkim usunąć chore części rośliny, dużo wietrzyć i podlewać tylko o poranku. Dla polepszenia efektu należy również zastosować preparat: Biokichol 020 PC lub Sumilex 500SC.

Pamiętajmy, by nasze rośliny nie chorowały należy podlewać je wodą o temperaturze pokojowej. Natomiast w okresie wzrostu stosujemy specjalne nawozy do roślin doniczkowych. Nie zapomnijmy również o konieczności przesadzania kwiatów z chwilą kiedy donice okazują się za małe.

Jakie kwiaty macie w swoim domu? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =