Jak pielęgnować fikusa?

Rośliny    
ocena

Fikus benjamina zwany także jako figowiec płaczący, beniaminek to roślina bardzo wymagająca. Jest to jedna z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Jego skórzaste liście o charakterystycznym połysku stają się ozdobą także biur.

Miejsce dla fikusów powinno być jasne, najlepiej półcieniste. Nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Odpowiada im okno północne, wschodnie lub zachodnie. Jednak roślina ta nie lubi przeciągów oraz przestawiania (obracania) doniczki. Bardzo dobrze znosi wyższą temperaturę ok. 20 st. C.

Fikusów nie należy zbyt obficie podlewać, woda powinna być miękka i odwapniona (najlepiej przegotowana i odstała). Należy unikać twardej wody prosto z kranu. Zimą rośliny podlewamy rzadziej, ale gdy powietrze jest suche, dobrze jest je zraszać. Na nadmiar wody, zbyt mokre podłoże czy obracanie doniczki, częste przestawianie, fikusy reagują zrzucaniem pożółkłych liści. Wtedy najlepiej roślinę przesadzić do świeżego podłoża. Przesadzanie fikusów wykonujemy wczesną wiosną.

Pamiętajmy także o przecieraniu miękką ściereczką liści fikusa z kurzu, dzięki temu roślina będzie mogła swobodnie oddychać. Nawozów używamy raz na dwa tygodnie, najlepiej nadają się nawozy do roślin doniczkowych ozdobnych w liści. Zimą fikusów nie nawozimy.

Ukorzenianie fikusów trwa dość długo, jest pracochłonne i należy uzbroić się w cierpliwość. Najlepszym terminem jest kwiecień lub maj. Fragmenty pędu o 3–4 liściach najpierw wkładamy do letniej wody, by wypłukać sok mleczny. Końce możemy zanurzyć także w ukorzeniaczu. Następnie umieszczamy sadzonki w mieszaninie torfu z piaskiem. Pojemnik z sadzonką okrywamy folią i ustawiamy w ciepłym, lekko ocienionym miejscu. Ziemię podlewamy w miarę potrzeby. Po około 3-5 tygodniach sadzonki przesadzamy do małych doniczek z żyzną ziemią.

Fikusy są niekiedy atakowane przez choroby i szkodniki. Plamy na liściach to często wynik zaatakowania przez grzyby chorobotwórcze. Niezbędne będzie zastosowanie preparatów chemicznych. Nasze fikusy mogą zastać także zaatakowane przez szkodniki takie jak: przędziorki, miseczniki, tarczniki i mączliki. Przędziorki powodują żółknięcie i opadanie liści, miseczniki i tarczniki – hamują wzrost rośliny, mączliki – deformację liści oraz czarny nalot utrudniający dostęp światła. Miejsca żerowania tarczników i miseczników przemywamy wodą z denaturatem, liście porażone przez mączliki przemywamy wodą z płynem do naczyń a na przędziorki stosujemy preparaty przędziorkobójcze.

Macie inne jeszcze porady dla miłośników fikusów? Podzielcie się nimi.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =