Jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu?

Rośliny    
ocena

Rabata kwiatowa w ogrodzie ma zadanie takie, jak brosza przy sukni balowej. Zdobi, nadaje charakteru, urozmaica. Jednak jeżeli jeszcze nie stworzyliśmy nawet zarysu całości, a już myślimy o roślinach kwitnących, od razu możemy założyć, że jesteśmy na straconej pozycji.

Jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu?

photoxpress.com

Należy przede wszystkim przemyśleć koncepcję całości ogrodu, a następnie przejść do etapu poszukiwania odpowiednich roślin. Poniżej kilka cennych rad, jak tego dokonać.

 1. Krok pierwszy

  Przede wszystkim zastanówmy się jaki charakter ma mieć nasz ogród. Czy chcemy aby był tak barwny, jak obrazy impresjonistów, czy wolimy efekt bardziej stonowany, nie kontrastujący. Kiedy podejmiemy już tę decyzję zabieramy się do sprawdzenia stanowiska jakim dysponujemy.

 2. Krok drugi

  Stanowisko. Musimy sprawdzić jaką glebą dysponujemy w naszym ogrodzie. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat, można zanieść próbkę gleby do jednego ze sklepów ogrodniczych (tam odpowiedzą na nurtujące nas pytanie), jeżeli jednak nie dysponujemy takowym w okolicy, można zaopatrzyć się w specjalny przyrząd pHmetr (można takowy zakupić na wszystkich aukcjach internetowych, cena: od 8zł).

 3. Krok trzeci

  Kiedy wiemy już jaką glebą dysponujemy oraz jaką kolorystykę chcemy uzyskać w ogrodzie, zabieramy się do wyboru odpowiednich gatunków.
  Dla ułatwienia najlepiej posłużyć się katalogiem bylin, znajdziemy tam takie informacje, jak termin sadzenia, termin kwitnienia, wymagania glebowe, słoneczne, docelowa wielkość rośliny oraz kolor kwiatów.
  Oczywiście zawsze można zasięgnąć rady ogrodnika lub skorzystać z przewodników internetowych.

 4. Krok czwarty

  Kiedy wybierzemy gatunki, które spodobały nam się najbardziej, sprawdźmy czy warunki glebowo-klimatyczne jakie oferuje im nasz ogród są odpowiednie. Jeżeli tak, zabieramy się do sadzenia. Jeżeli jednak zdarzy się, iż warunki te nie są do końca odpowiednie, można posłużyć się specjalnymi podłożami oraz nawozami, które w odpowiednich odstępach czasowych podsypujemy pod rośliny.
  Pamiętajmy jednak, aby nie stosować ich na większych obszarach, ponieważ może to zakłócić procesy mikrobiologiczne w naszym ogrodzie.

 5. Krok piąty

  Pamiętajmy o zasadzie sadzenia: większe rośliny sadzimy zawsze z tyłu, a niższe na skraju rabaty. Jeżeli rabatę można obejść dookoła, rośliny wyższe sadzimy w środku a niższe na obrzeżach.

 

Kwiaty wieloletnie do ogroduŹródło: photoxpress.com

Pamiętajmy również, że  rośliny dwuletnie, takie jak np. bratki, stokrotki czy malwy kwitną dopiero w drugim roku po posadzeniu.

Cenna rada:

Rośliny kwitnące w kolorach zimnych, tj., niebieskim, biały, fioletowym, granatowym – optycznie powiększają i wydłużają ogród.

Rośliny z kwiatami zachowanymi w tonacji ciepłej: czerwone, pomarańczowe, różowe – optycznie zmniejszają i kurczą ogród. Dodają jednak romantycznego i przyjemnego charakteru.

 

 

 

 

 

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

OCENA
1.80
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =