Jakie rośliny do akwarium?

Rośliny    
ocena

Początkujący akwaryści często zadają sobie pytanie, co tak naprawdę wpływa na piękno akwarium? Rodzaj szkła, zabudowa, a także elementy dekoracyjne z pewnością je upiększają. Z kolei osady z kamienia, zacieki, brudne szyby zawsze będą wyglądały nieestetycznie. Aby nasze akwarium było ciekawe, elementy takie jak grzałki czy filtry możemy zasłonić roślinami. Przy wyborze roślin należy kierować się przede wszystkim ich tempem wzrostu oraz osiąganą wysokością. Dzięki temu nie popełnimy błędu przepełniając akwarium.

Jakie rośliny do akwarium?

sxc.hu

Efektowną rośliną do akwarium jest Anubias bartera (Anubias barteri). Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin z rodziny Anubias. Posiada duże ciemnozielone liście o sercowatym kształcie. To bardzo wytrzymała roślina, mająca niewielkie wymagania świetlne. Równie niewymagającą rośliną jest Hottonia nastroszona (Hottonia inflata). Posiada masę długich zielonych liści, które bardzo szybko się rozrastają. Wymaga z tego względu dużo miejsca, najlepiej na środku akwarium.

Rośliną środkowego planu jest Lagenandra Meebolda (Legenandra meeboldii red). Posiada piękne liście o czerwonym zabarwieniu i pofałdowanych brzegach. Osiąga wysokość do 20 cm, blaszka liściowa może mieć nawet 8 cm średnicy. Sadzonki tych roślin szybko się rozrastają, tworząc przyciągającą wzrok czerwoną grupę na tle innych roślin. Bardzo ładnie w akwarium z innymi zielonymi roślinami będzie kontrastować także Alternantera czerwona (Alternanthera rubra). Roślinę najlepiej sadzić na środku akwarium, gdyż ma bardzo wysokie wymagania świetlne. Osiąga wysokość od 25 do 50 cm.

Najpopularniejszym gatunkiem mchu spotykanym w akwariach jest Mech jawajski (Vesicularia dubyana). Rośnie dość szybko, do 20 cm. Posiada mnóstwo długich, splątanych ze sobą łodyg z liśćmi. Wytwarza korzenie przypominające pnącza, dzięki którym łatwo przytwierdza się do różnych przedmiotów. Można nim udekorować ozdobne korzenie, kamienie itp. Dzięki temu akwarium będzie naturalne i realistyczne. Mech jawajski może stanowić także schronienie dla małych rybek.

Nasze akwarium uatrakcyjnić może także Rzęsa Mniejsza (Lemna minor). Składa się z dużej ilości okrągłojajowatych liści. Kwitnie niezwykle rzadko, tworząc drobniutkie żółte kwiatki. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, jednak wymaga mocnego oświetlenia.

Dzięki roślinom posadzonym w akwarium stworzymy nie tylko piękne, estetyczne wnętrze, ale także swoisty raj dla naszych rybek. Nawet najpiękniejsze ryby nie będą prezentowały w pełni swej urody bez tła, jakie mogą stworzyć kompozycje roślinne.

Jakie rośliny wybraliście do swojego akwarium? Dlaczego wybraliście właśnie te? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =