Jakie rośliny na żywopłot?

Rośliny    
ocena

Nie musimy od razu odgradzać się od sąsiadów kamiennym murem. Wystarczy, że posadzimy żywopłot, który również zimą będzie nas cieszył świeżą zielenią. Jak dobrać żywopłot do naszych oczekiwań i potrzeb?

Jakie rośliny na żywopłot?

photoxpress.com

Żywopłoty zazwyczaj chronią naszą ogrodową przestrzeń przed śniegiem i kurzem z ulicy, minimalizują również hałas. Pełnią one również funkcję użytkową np. osłaniają część gospodarczą od wypoczynkowej, czy też maskują nieprzyjemny widok śmietnika. Ponadto założenie żywopłotu kosztuje nas dużo mniej niż postawienie ogrodzenia. Żywopłot, który ma za zadanie osłaniać wnętrze ogrodu, powinien mieć przynajmniej 1,5 m wysokości i być bardzo bujny. Niektóre z roślin używanych do żywopłotów mają ciernie, co dodatkowo stanowi zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi.

Przy wyborze odpowiednich roślin, zastanówmy się najpierw czy ma to być żywopłot strzyżony czy naturalny. Te strzyżone, czyli formowane, należy regularnie przycina (1-2 razy do roku), aby nadać im formę geometryczną. Zajmują one niewiele miejsca. Wysokość żywopłotów formowanych sięga od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów, szerokość wynosi zazwyczaj nie więcej niż metr. Większość żywopłotów strzyżonych z krzewów liściastych nie zapewnia gęstej przesłony przez cały rok, są jednak wyjątki: żywopłoty z grabu są bardzo gęste, nawet gdy te zgubią liście. Żywopłoty naturalne, czyli niestrzyżone, są zazwyczaj mniej gęste niż te formowane, jednak szybciej rosną. Liściaste żywopłoty nieformowane zazwyczaj zajmują dużo miejsca: wysokość nawet do 6 m, szerokość od 1,5 do (uwaga!) 4 m. Dużą zaletą takich żywopłotów jest to, że pięknie zdobią ogrody kwiatowe i warzywne. 

Kiedy i jak sadzimy?

Drzewa i krzewy liściaste, które mają odsłonięty system korzeniowy, sadzimy w październiku lub wczesną wiosną (zanim pąki zaczną się rozwijać). Na glebach ciężkich i wilgotnych zdecydowanie lepiej sadzić na wiosnę. W tym okresie lepiej również sadzić graby, buki i głogi. Krzewy iglaste i te z zimozielonymi liśćmi są bardzo wrażliwe na przesuszenie, zatem sadzimy je zawsze z bryłą korzeniową. Rośliny uprawiane w pojemnikach możemy sadzić w okresie od kwietnia do października.

Odległość drzew lub krzewów w żywopłocie dostosowujemy do gleby (na żyznej rośliny będą rosły w sposób bardziej bujny). Rośliny sadzimy w jednym lub dwóch rzędach.

W jednym rzędzie. Zaleca się dla żywopłotów nieformowanych oraz roślin, które są światłolubne: świerki, modrzewie, jałowce.

W dwóch rzędach. Polecane dla żywopłotów, które będziemy chcieli intensywnie ciąć, jak również dla tych które docelowo mają Stanowic szczelną przesłonę.

W rowie. W tym przypadku rośliny sadzimy wzdłuż linii, którą wyznacza sznur rozciągnięty na powierzchni przygotowanego pasa zieleni. Rośliny w rowach należy umieścić w równych odległościach.

W dołku. Jeżeli zaplanowaliśmy duże odległości między roślinami np. 70cm, wówczas lepiej sadzić je w podobnych dołkach aniżeli kopać jeden rów. W zależności od tego czy chcemy stworzyć żywopłot jedno- czy dwurzędowy, dołki kopiemy z jednej lub dwu stron sznurka. Dołki powinny być na tyle duże, aby korzenie swobodnie się w nich układały. Zawsze usuwamy korzenie chore, uszkodzone i połamane.


Odpowiednie odległości
Rośliny w żywopłotach ciętych sadzimy co 20-50cm. Krzewy, które mają Stanowic żywopłot nieformowany, mogą rosnąc luźniej.
- silnie rosnące gatunki liściaste (leszczyna, karagana syberyjska)- co 70 cm do 1m
- słabiej rosnące gatunki liściaste (berberysy, jaśminowce, lilaki)- co 40-60cm
- iglaki kolumnowe, zależności od ich smukłości. Żywotniki co 70 cm, ich odmiany kolumnowe co 40- 60 cm, odmiany kolumnowe jałowców i cisów co 30cm.

Cenna uwaga
Jeżeli chcemy mieć gęsty żywopłot formowany o wysokości do 2m, musimy poczekać od 5 do 10 lat, przy żywopłotach nieformowanych czekamy od 2 do 8 lat.

Rośliny na żywopłoty:
-Żywopłoty formowane
Drzewa i krzewy iglaste: choina kanadyjska, modrzew europejski, świerk pospolity.
Drzewa i krzewy liściaste: buk zwyczajny, głóg jednoszyjkowy, grab pospolity, ligustr pospolity, lipa drobnolistna, klon polny, klon ginnala, klon tatarski, morwa biała, wiązy.
- Żywopłoty formowane lub naturalne:
Drzewa i krzewy iglaste: cis pospolity i pośredni, jałowiec pospolity, jałowiec chiński, jałowiec wirginijski, żywotnik zachodni.
Drzewa i krzewy liściaste: berberys Thunberga, berberys koreański, berberys pospolity, dereń jadalny i biały, irga błyszcząca i pomarszczona, karagana syberyjska, ognik szkarłatny, suchodrzew, bez lilak, śliwa ałycza, złotlin japoński, suchodrzew tatarski, pęcherznica.

Planujecie żywopłot? Dlaczego się na niego zdecydowaliście?

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =