Jodła koreańska – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Jodła koreańska stała się w ostatnich latach rośliną, która coraz chętniej jest sadzona w naszych ogrodach przydomowych. Swoją popularność zyskała dzięki malowniczemu wyglądowi oraz przepięknym niebiesko-fioletowym szyszkom, które pojawiają się, kiedy roślina ma już niewiele ponad metr wysokości.

Jodła koreańska – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Wikipedia.org, fot. Lesath

Jest to drzewo wolnorosnące. Ma regularną, stożkowatą koronę. Naturalne pochodzenie jodły to południowa Korea. Do Europy przywędrowała dopiero około 1900 roku. W klimacie, jaki oferuje jej Polska, dorasta do około 8-10 metrów i szerokości około 6 metrów. W przeciwieństwie do innych iglaków jodła zawiązuje swoje przepiękne kolorowe szyszki bardzo szybko (nawet w ciągu kilku pierwszych lat życia). Szyszki mają długość około 4-7 cm, młode są niebiesko- fioletowe, po dojrzeniu brązowieją i pokrywają się żywicznymi sokami. Igły jodły są ciemnozielone i błyszczące, dorastają do 2 cm długości, a pod spodem mają biały nalot. Jest to drzewo, które idealnie nadaję się na drzewko bożonarodzeniowe, ponieważ jest bardziej wytrzymałe na niesprzyjające warunki, aniżeli sosna czy świerk.

Jakie wymagania?

Jodła koreańska jest drzewem, które lubi stanowiska wilgotne i słoneczne, ewentualnie delikatnie zacienione. Jest to roślina, która idealnie nadaje się do uprawy w małych ogródkach, głównie z racji swojego wolnego wzrostu. Ponadto, jest to gatunek całkowicie odpory na mrozy. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatrów, a podłoże żyzne i wilgotne.

Pielęgnacja oraz zwalczanie chorób i szkodników

Jodła, podobnie jak inne iglaki, co roku pozbywa się swoich starych igieł, zazwyczaj tych trzyletnich. Igły te opadają jesienią zawsze wewnątrz korony, dlatego też ogrodnicy nie zawsze to zauważają. Jeżeli jednak igły zaczną odpadać na wierzchołku drzewa, a proces ten jest masowy, oznacza to, że mamy do czynienia z groźną dla drzewa chorobą. Jej sprawcami są grzyby, które żerują również na borówkach amerykańskich. W celu wyleczenia rośliny należy ją spryskiwać 2-3 razy co 2-3 tygodnie odpowiednimi preparatami grzybobójczymi (np. Baycor).

Inną przyczyną, dla której igły mogą żółknąć są mszyce. Niestety walka z tymi szkodnikami jest długa i trudna. Wiosną, kiedy temperatura wynosi ok. 10st. C, opryskujemy pędy Promanalem, a w połowie maja Fastac’em. Nie zaszkodzi również, jeżeli w połowie maja podlejemy drzewko 20 ml Previcura. Jest to środek, który pochłonięty przez jodłę działa systemicznie na szkodniki i zarodniki grzybowe. Pamiętajmy, że zanim użyjemy konkretnego preparatu, należy wcześniej dokładnie zapoznać się z instrukcją, środek rozcieńczyć, a na koniec dodać do niego odrobinę płynu powierzchniowoczynnego (np. płynu do mycia naczyń).

Jakie inne drzewa planujecie w swoim ogrodzie? Jak duży będzie Wasz ogród?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =