Kwiaty doniczkowe - jakie wybrać?

Rośliny    
ocena

Rośliny nie są tylko ozdobą. Okazuje się, że mają one wpływ także na nasze samopoczucie. Jak zatem dobrać odpowiednią roślinność dostosowaną do pomieszczeń w których odpoczywamy i pracujemy.

Kwiaty doniczkowe - jakie wybrać?

www.sxc.hu

Przestrzeń bez kwiatów jest szara i nudna. O ile nie wyobrażamy sobie prawdziwego domu bez roślin, o tyle w miejscach pracy pojawia się ona ciągle za rzadko. Często pracodawcy nie ozdabiają miejsc pracy roślinnością z uwagi na względy czysto praktyczne. Rośliny wymagają odpowiednio nasłonecznionego miejsca, wilgoci i często nawożenia. Kto miałby o to dbać? Jednakże badania wykazały, że pracownicy przebywający w pomieszczeniach, w których rosną kwiaty, są zdecydowanie bardziej spokojni, zrelaksowani oraz - co najistotniejsze - pracują wydajniej.

NASA przeprowadziło niezwykle cenne badania, których celem było znalezienie roślin doniczkowych, neutralizujących negatywny wpływ toksyn występujących w bezpośrednim otoczeniu przeciętnego człowieka. Postęp cywilizacyjny odsunął nas od matki natury. Z czasem okazało się, że życie w betonowej dżungli, oprócz niewątpliwych korzyści, niesie ze sobą także zagrożenia natury stricte zdrowotnej.

Materiały budowlane wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie, zawierają w sobie duże ilości toksycznych substancji, które mają negatywny wpływ na organizm człowieka. Taką substancją jest chociażby trójchloroetylen, wykorzystywany przy produkcji lakierów, farb, klejów a nawet tonerów w kserokopiarkach. Toksyny zawierają także produkty mieszkaniowe, takie jak tapety, sufity podwieszane, panele podłogowe. Substancje toksyczne miarowo ulatniają się z podłóg, sufitów, ścian i poszczególnych przedmiotów.

Znaleziono aż 50 gatunków roślin doniczkowych, które pochłaniają i neutralizują toksyny. Do czołówki najefektywniejszych kwiatów doniczkowych zaliczamy:

1. Bluszcze - oczyszczają powietrze, pochłaniają formaldehyd.
2. Diffenbahie - pochłaniają wszystkie substancje toksyczne.
3. Draczny (wonna, obrzeżona, dermeńska, Warneckiegp) - usuwają formaldehyd, ksylen, trójchloroetylen, benzen.
4. Filodendrony - usuwają większość substancji toksycznych.
5. Figowce (fikusy) - usuwają formaldehyd, dobrze filtrują pomieszczenia zamknięte.
6. Palmy - usuwają większość substancji toksycznych, w tym amoniak, nawilżają powietrze.
7. Paprotki - najskuteczniej poprawiają mikroklimat powietrza, nawilżają je i usuwają formaldehyd.

Jakie kwiaty macie w domu? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
3.86
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =