Kwiaty na balkonie - aranżacje

Rośliny    
ocena

Odpowiednia aranżacja balkonu to tak na prawdę pomysłowe powiększenie powierzchni mieszkalnej naszego domu. Balkony, chociaż często bywają zakurzone i zapomniane, poprzez odpowiednie ustawienie kwiatów mogą stanowić zakątek w którym będziemy wypoczywali lub przyjmowali gości.

Kwiaty na balkonie - aranżacje

photoxpress.com

Styl balkonu

Jeżeli na zewnątrz i wewnątrz ułożymy tą samą (lub zbliżoną do siebie wyglądem) podłogę, wówczas połączymy wizualnie pokój z przylegającym balkonem. Postawiwszy kilka doniczek na podłodze w pokoju, wzmocnimy tę więź. Jeżeli posiadamy duży i zadaszony balkon lub taras taras możemy na nim ustawić kilka mebli w tym samym stylu co w mieszkaniu. Niekiedy wystarczy jedynie wystawienie kilku takich samych krzeseł. Możemy również przenieść barwy wewnętrzne, malując ściany balkonu w kolorze naszego pokoju lub w odcieniu zbliżonym. Doskonałym pomysłem jest również, zainstalowanie oświetlenia. Pozwoli ono korzystać z balkonu w letnie wieczory, ponadto dyskretne oświetlenie fantastycznie podkreśla wygląd balkony o każdej porze roku. 

Cień i osłony

Rolety, duży parasol czy markizy doskonale osłaniają nas przed promieniami słonecznymi. W tym samym celu możemy również posłużyć się roślinami. Krzewy takie jak bukszpan czy też pnącza np. bluszcz porastający balustrady lub kratownicę ogrodzenia, zapewniają ochronę przed słońcem czy wiatrem, dodatkowo stwarzają klimat zacisznego i przytulnego kątka.
Pamiętajmy, iż podczas prac na balkonie, jeżeli planujemy zmiany jego struktury, koniecznym będzie zdobycie odpowiednich pozwoleń, dobrze też jest skonsultować się z architektem odnośnie wytrzymałości obciążenia. 

Rośliny do donic

Przy zagospodarowaniu małej przestrzeni zazwyczaj sadzimy rośliny w donicach i pojemnikach. Jest to niezwykle wygodne, donice można ustawić w zależności od upodobań i tym samym zmienić dotychczasowe koncepcje, wprowadzając nowy wystrój. Pamiętajmy, że pojemniki powinny mieć otwory drenażowe, tak aby korzenie roślin nie gniły pod wpływem zbierającej się wody na dnie. Nad otworami należy umieścić materiał przepuszczający wodę, np. żwirek.

Na wiosnę jeżeli nie przesadzamy roślin, zbierzmy górną warstwę podłoża i zastąpmy go świeżym kompostem. Rośliny, które znajdują się w koszach lub ustawione są w miejscach przewiewnych, podlewajmy częściej. Jeżeli decydujemy się na pojemniki gliniane, wówczas namoczmy je przed użyciem i zabezpieczmy od wewnątrz folią, zapobiegniemy w ten sposób szybszemu wysychaniu wody. Wiszące kosze również zabezpieczamy folia, chociaż dużo bardziej efektownie wygląda warstwa mchu torfowca.

Kilka pomysłów

- Niezwykle pięknie prezentuje się Yucca filamentosa w ceramicznym, ciemnym pojemniku na tle kolorowej ściany.
- Verbena bonariensis posadzona razem z trawą Pennisetum villosum posadzone w pojemnikach z terakoty tworzą niezwykłą kompozycję.
- Bardzo dynamiczną kompozycję tworzą pomieszane ze sobą begonie, sur finie oraz lobelia.
-  Zagwarantujemy sobie codzienny powie optymizmu tworząc kompozycję z żarnowca miotlistego, bratków oraz narcyzów trąbkowych.

Jakie kwiaty planujecie mieć na balkonie? Ile miejsca możecie na nie przeznaczyć?

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =