Ogórki - choroby

Rośliny    
ocena

Zwalczanie chorób ogórków wymaga odpowiedniej wiedzy i systematyczności. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i rozpoczęcie działań w walce z nią.

Ogórki - choroby

sxc.hu

Jedną z popularniejszych chorób występujących na plantacjach ogórków jest bakteryjna kanciasta plamistość liści ogórka. Choroba występuje zarówno na plantacjach polowych, jak i w szklarniach. Objawia się oliwkowożółtymi plamami na owocach oraz podziurawionymi liśćmi. Występuje także deformacja i karłowacenie plonów. Aby zapobiec chorobie, należy stosować opryski miedziowe.

Dobrym i skutecznym sposobem jest zastosowanie przedplonu z gorczycy. W przypadku wystąpienia choroby należy także przerwać uprawę roślin dyniowatych w tym miejscu na okres lat 3. Pomóc może także regularne odchwaszczanie roślin, aby zwiększyć przepływ powietrza. Pamiętajmy o tym, by porażone części roślin natychmiast palić, gdyż mogą być one dalszym źródłem choroby.

Na ogórkach może pojawić się także mączniak rzekomy dyniowatych. Charakteryzuje się on także oliwkowożółtymi plamami. Plamy te z czasem brunatnieją i zasychają, w konsekwencji liść opada. Cechą rozpoznawczą tej choroby są również szarofioletowe naloty na spodniej części blaszki liściowej. Jak tylko zauważymy pierwsze objawy, musimy zastosować opryski na liściach z obydwu stron.

Ogórki mogą także zostać porażone przez fuzaryjne więdnięcie oraz fuzaryjną zgorzel dyniowatych. Objawami tych chorób jest szybkie więdnięcie roślin oraz częściowe nekrozy. Zakażone zostaje także podłoże, przez co nawet przez kilka kolejnych lat choroba atakuje dyniowate. Wystąpienie choroby może ograniczyć tylko odkażanie podłoża oraz dłuższa przerwa w uprawie roślin dyniowatych na danym miejscu.

Kanciaste liście oraz brunatne plamy to objawy antraknozy. Z czasem pojawiają się rozległe dziurki na liściach, a na owocach możemy zauważyć gnilne plamy o zabarwieniu różowym. Przy zwalczaniu choroby skuteczna jest chemiczna ochron roślin.

Nasze ogórki mogą zostać zaatakowane również przez choroby grzybowe przez nasiona. Pojawiają się wtedy zgorzele siewek. Również plonowanie roślin jest znacznie obniżone. Aby zapobiec występowaniu chorób, należy zaprawiać nasiona.

Różne choroby grzybowe i bakteryjne, charakteryzujące się zgorzelami siewek i słabymi wschodami, możemy zwalczać termiczną dezynfekcją ziemi.

Bardzo ważna jest obserwacja naszych roślin oraz szybkie wykrycie zmian na liściach lub owocach. Aby skutecznie zapobiegać występowaniu jakichkolwiek chorób, wybierajmy odmiany odporne oraz zaprawiajmy nasiona i stosujmy płodozmiany.

Czy uprawa ogórków jest trudna? Na co należy zwrócić uwagę hodując ogórki? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =