Ostrokrzew - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Ostrokrzewy nie potrzebują dodatkowych dekoracji, aby w okresie zimowym wyglądać odświętnie. Same w sobie mają dużo uroku, a przy tym wcale nie boją się naszych zim.

Ostrokrzew - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Fot. sxc.hu

Jest to roślina, która naturalnie rośnie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Najbardziej popularną odmianą tego krzewu jest ostrokrzew kolczasty, bardzo popularny w okresie bożonarodzeniowym . Może osiągać nawet do ośmiu metrów wysokości przy czterometrowej szerokości. Jednak w naszych warunkach, zazwyczaj rośnie jako krzew. Niestety mrozy panujące w naszym klimacie mogą uszkodzić. gałązki ostrokrzewu. Dobrą wiadomością jest to, że bardzo łatwo się regeneruje i wypuszcza nowe pędy już od korzeni. Głównym elementem dekoracyjnym tego krzewu, zaraz obok pięknych, lśniących i ciemnozielonych liści są czerwono krwiste owoce, które utrzymują się na roślinę od września aż do końca grudnia.

Ostrokrzew jest rośliną dwupienną. Oznacza to, że występuje tak w formie męskiej jak i żeńskiej. Jeżeli więc chcemy, aby w naszym ogrodzie krzewy owocowały, powinniśmy umieścić obok siebie egzemplarz żeński (owocujący) oraz egzemplarz męski (zapylający). Jeżeli znajdziemy jakąś samosiejkę, nie niszczmy jej tylko przesadźmy w inne miejsce. Jest to bowiem okaz bardzo cenny. Zazwyczaj dużo bardziej wytrzymały i odporny niż roślina mateczna.

Ostrokrzewy to rośliny, które doskonale radzą sobie na każdym rodzaju podłoża. Jeżeli jednak mamy możliwość zapewnienia jej odpowiednich warunków, postarajmy się wybierać podłoże żyzne i lekko wilgotne. Jeżeli jednak dysponujemy okazem ostrokrzewu kolczastego lub drobnolistnego wybierajmy gleby wapienne a w przypadku ostrokrzewu okółkowego, gleby kwaśne. Wszystkie gatunki radzą sobie na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych. Niektóre również w miejscach gdzie światło praktycznie wcale nie dociera.

Pamiętajmy jednak i zadbajmy o to, aby miejsce w którym będzie rosnąc ostrokrzew było zaciszne, osłonięte od wiatrów. Tuż przed zimą, kiedy zbliżają się ostre mrozy, roślinę należy odpowiednio zabezpieczyć.

Krzewy te badają się do formowania. Jeżeli przynajmniej raz do roku, w okresie wczesnowiosennym je przytniemy, wówczas będą się lepiej rozkrzewiać i szybciej rosnąc. Odmiany takie jak np. ostrokrzew Masrvy, który jest odporny na mróz inne niekorzystne warunki atmosferyczne, idealnie sprawdza się jako forma żywopłotowa.  Jednak, moim zdaniem, dużo lepiej prezentuje się posadzony w pojedynkę lub w niewielkich grupach. W skupiskach, takich jakim jest żywopłot, bardzo trudno dostrzec jego urokliwe detale.

Jakie inne rośliny planujecie uprawiać? Jak duży jest Wasz ogród?

OCENA
3.12
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =