Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

Rośliny    
ocena

Drzewa i krzewy owocowe to rośliny wieloletnie. Podczas planowania nasadzeń w sadzie powinniśmy wziąć po uwagę fakt, że drzewa te mogą się bardzo rozrosnąć. Ważne są odstępy między roślinami oraz odpowiedni wybór miejsca. Dość duże odległości ułatwią w przyszłości wykonywanie prac pielęgnacyjnych.

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

sxc.hu

Wszystkie drzewka owocowe rozmnażane w szkółkach są szczepione. Oznacza to, że składają się one z dwóch lub trzech komponentów. Najczęściej jednak mamy do czynienia z dwoma komponentami – podkładki i odmiany. Podkładka to nic innego jak roślina sadownicza, która korzystnie działa na wzrost i owocowanie odmiany. Najczęściej drzewka te sprzedawane są w odkrytym systemem korzeniowym. Dlatego pamiętajmy, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni.

Miejsce dla roślin powinno zostać wcześniej odpowiednio przygotowane. Glebę należy wzbogacić, spulchnić oraz odchwaścić. Będzie to miało bardzo duży wpływ na przyjęcie się drzewek.

Jeżeli drzewka owocowe zostały posadzone jesienią, pierwsze cięcie wykonujemy wiosną. Z kolei drzewka posadzone na wiosnę możemy ciąć tuz po posadzeniu. Drzewka na podkładach karłowych prowadzimy w formie korony wrzecionowej. Jest to jeden centralny przewodnik i pędy boczne, najczęściej odchodzące pod kątem prostym.

W przypadku krzewów owocowych – porzeczki i agresty – cięcie wykonujemy wczesną wiosną. Zabieg ten ma na celu pozbycie się gałęzi uszkodzonych, suchych i porażonych. Po zbiorach przycinamy maliny i jeżyny.

Ważnym zabiegiem jest także dostarczenie nawozów. W pierwszym roku uprawy, w maju, możemy zastosować nawożenie azotowe. Jeszcze w tym samym roku, po upływie ok. 5 tygodniu możemy powtórzyć nawożenie. W następnych latach starczy jedna dawka nawozu w maju. Najlepszym nawozem jest kompost. Rozkładamy go wokół roślin i mieszamy z podłożem. Dużo potasu i fosforu zawierają już gotowe nawozy do drzewek owocowych.

Jednym z ważniejszych zabiegów jest podlewanie drzewek i krzewów owocowych, zwłaszcza w okresie suchych miesięcy. Według starej zasady lepiej podlewać rzadziej, ale dużą ilością. Porażone przez choroby części roślin należy usuwać i niszczyć. Opadłe liście należy starannie wygrabiać, ponieważ na nich też mogą być szkodniki. Starajmy się unikać oprysków.

Przed zimą musimy pamiętać o zabezpieczeniu drzew i krzewów przed szkodnikami. Plastikowe osłonki pomogą nam uchronić rośliny przed zającami i innymi gryzoniami. Młode rośliny muszą zostać również zabezpieczone przed mrozem. Pamiętajmy o okryciu części nadziemnych i usypaniu kopczyków wokół roślin.

Jak pielęgnujecie drzewa i krzewy owocowe w Waszym ogrodzie? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =