Pomidory – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Świeże owoce pomidorów dojrzewające na krzakach, są dużo smaczniejsze i zdrowsze od tych, zakupionych w sklepie. Warto zatem posadzić kilka krzaczków w naszym ogrodzie.

Pomidory – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

sxc.hu

Warunki

Pomidory można uprawiać tak w gruncie, jak i w szklarni oraz tunelach foliowych. Udadzą nam się na każdej przeciętnej, ale dobrze nawożonej glebie. Najlepiej jednak rosną w glebach przepuszczalnych, ciepłych i zasobnych w próchnicę. Do uprawy w gruncie wybieramy miejsca dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru.

Przed posadzeniem, zasilamy glebę obornikiem lub kompostem w ilości 30-40 kg na 10 m2 . Jeżeli jednak na podłożu, które chcemy przeznaczyć pod posadzenie pomidorów, było już coś wcześniej uprawiane, wówczas wystarczy na 2 tygodnie przed sadzeniem rozsypać i przekopać nawóz mineralny w ilości: 30 dag siarczanu amonowego, 40-50 dag superfosfatu i 50 dag 40% soli potasowej na 10 m2 lub 60-80 dag gotowej mieszanki nawozowej, którą możemy zakupić w punktach ogrodniczych.

Sadzenie

Ponieważ pomidory są bardzo wrażliwe na przymrozek, sadzimy je zawsze po 15 maja. Najłatwiej jest zakupić gotową rozstawę, możemy jednak przygotować taką samodzielnie w skrzynkach w warunkach mieszkaniowych. Na 70 sztuk rozsady, musimy rozsypać pół grama nasion. Odmiany późne siejemy do skrzynek z początkiem kwietnia, wczesne do połowy marca. Po upływie 3 tygodni, siewki pikujemy do większych doniczek. Pamiętajmy, aby usunąć rośliny słabo i nieproporcjonalnie rozwinięte. Po wysadzeniu do gruntu pamiętajmy o zabezpieczeniu ich przed przymrozkami np. poprzez okrywanie dużą doniczką lub folią specjalnie przeznaczoną do uprawy tych warzyw.

Cięcie

Bardzo ważnym zabiegiem w uprawie pomidorów wysokich jest dokładne ich cięcie. Zależą od tego: wielkość owoców, pora owocowania oraz obfitość zbioru. Jeżeli chcemy cieszyć się świeżymi owocami jak najwcześniej, wówczas prowadzimy jeden pęd (wyłamujemy wszystkie boczne pędy, zanim osiągną długość 10 cm). Przy takim sposobie cięcia na pędzie pozostają jedynie 3 grona.

Chcąc prowadzić krzak na 2 pędy, pozostawiamy oprócz głównego jeszcze 2 boczne, wyrastające tuż nad gronem kwiatowym. Plon zebrany z krzewu prowadzonego w ten sposób pojawi się później jednak znacznie większy. Krzewów pomidorów, pochodzących z odmian karłowych nie przycinamy.

Nawożenie

Podczas sezonu należy pomidory zasilać 3 razy roztworem nawozu mineralnego. Po raz pierwszy dokonujemy tego zabiegu w okresie 10 dni od posadzenia, następnie, gdy widoczne są zawiązki owoców, po raz ostatni kiedy owoce zaczynają dojrzewać.


UWAGA!

Regularne podlewanie i zasilanie nawozem jest konieczne, zwłaszcza w okresie zawiązywania się owoców. Nie doprowadźmy jednak do „przelania” krzaczków, ponieważ niekorzystnie wpływa to na smak owoców. Rośliny podlewajmy tuż przy korzeniu, unikając moczeniu liści. Gatunki polecane do uprawy amatorskiej w gruncie: Pomidor drobnoowocowy "Koralik" Pomidor Malinowy "Retro" Pomidor Malinowy "Olbrzym" Pomidor gruntowy "Krakus" Pomidor gruntowy "Bawole serce" Pomidor drobnoowocowy "Ola"

Jakie inne rośliny macie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

OCENA
3.18
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =