Powojnik - odmiany

Rośliny    
ocena

Dzięki różnorodności odmian powojników możemy tworzyć bardzo ciekawe kompozycje ogrodowe. Projektując je na pergolach, kratach, trejażach czy nawet altanach lub ścianach budynków, jesteśmy w stanie nadać oryginalny wygląd naszym ogrodom. Teren zielony wyda się bardziej dojrzały dzięki roślinom pnącym.

Powojnik - odmiany

photoxpress.com

Powojniki możemy podzielić na 3 główne grupy: wielkokwiatowe, botaniczne i bylinowe. Stanowisko, na którym będą rosły powojniki, powinno być zaciszne, osłonięte. Zarówno podłoże, jak i powietrze powinny być wilgotne. Najlepsza ziemią będzie żyzna, próchniczna i lekka gleba o pH 6-7. Jakość gleby przed sadzeniem można poprawić za pomocą kompostu, torfu itp. Po posadzeniu roślin można ich dolne warstwy dodatkowo przysypać korą. Takie kopczyki tworzymy również przed nastaniem przymrozków, w celu ochrony roślin.

Do jednych z najpiękniejszych powojników należą odmiany wielkokwiatowe. Są to pnącza o przepięknych kwiatach. Odmianą wcześnie kwitnącą jest Powojnik (Clematis) „Doctor Ruppel”. Posiada on duże, dwubarwne kwiaty różowe z czerwonym paskiem. Nie lubi stanowisk słonecznych i gorących. Kwiaty w kolorze karmazynowym posiada posiada Powojnik „Ernest Markham”. To odmiana późno kwitnąca, na przełomie lipca-października. Najobficiej kwitnie w pełnym słońcu. Polecana do sadzenia przy kratach, podporach, wysokich ogrodzeniach czy ścianach. Odmianę tę należy silnie ciąć.

Niewątpliwie jedną z najpopularniejszych odmian jest Clematis „Generał Sikorski”. Jest to polska obficie kwitnąca odmiana powojnika, osiągająca 3 m. Kwiaty są niebieskofioletowe i duże. Kwitnie długo, od czerwca do października.

Bardzo efektowne są również odmiany botaniczne i bylinowe powojników. Ich kwiaty są znacznie mniejsze, ale jest ich dużo. Ich wymaganie siedliskowe i glebowe są niewielkie. Piękną odmianę o różowych kwiatach stanowi Clematis „Alionushka”. Jego kwiaty są dzwonkowate i fantazyjnie poskręcane. Odmiana to może także płożyć się po ziemi. Ozdobne żółte kwiatostany posiada Clematis „Bill MacKenzie”. Jest to silnie rosnące i obficie kwitnące pnącze. Wymaga dobrego nasłonecznienia. Jest to idealna roślina osłonowa.

Odmianą o białych kwiatach jest Powojnik syberyjski (Clematis sibirica) „Grupa Atragene”. Kwitnie od kwietnia do maja. Latem i jesienią rośliny są przyozdobione puszystymi owocostanami. Pnącze to jest mrozoodporne. Wymaga gleb żyznych i wilgotnych. Odmiana polecana do obsadzania niskich ogrodzeń, krat, pergoli. Nie wymaga cięcia.

Czy hodujecie powojniki? Co sprawia Wam największą trudność? Wypowiedzcie się.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =