Przesadzanie kwiatów doniczkowych

Rośliny    
ocena

Dbając o kwiaty zapewniamy mieszkaniu estetyczny wygląd, ale również polepszamy jakość powietrza, gdyż rośliny zabierają wydychany przez nas dwutlenek węgla. Bardzo ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak przesadzać kwiaty doniczkowe, tak aby im nie zaszkodzić. Jeśli zapominamy o tej czynności bądź wykonujemy ją niewłaściwe, stan rośliny ulega znacznemu pogorszeniu, gdyż kwiaty kilka lat rosnące w tej samej doniczce po prostu się męczą.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych

sxc.hu

Kiedy przesadzamy kwiaty doniczkowe?
Najlepszą porą jest koniec zimy i początek wiosny, gdyż przedwiośnie to idealna pora (zgodnie z biologicznym okresem roślin) poprzedzająca ich intensywny wzrost.

Ziemia
Przesadzając roślinę możemy skorzystać z gotowego podłoża, pamiętając jednak, że ziemia zależy od rodzaju roślin. Dobierając ziemię musimy pamiętać o najważniejszym – aby była przepuszczalna i nieubita. Możemy to sprawdzić w prosty sposób. Po wyłożeniu doniczki podłożem podlewamy je – jeśli woda wypłynie z otworów doniczki to znak, iż ziemia jest idealna. Jeżeli tak się nie dzieje musimy dodać innego materiału, np. żwirku. Kwaśność zalecana dla roślin to ziemia o pH 6,0 – 6,8.

Drenaż
Należy go przygotować tak, aby roślina była chroniona przed negatywnymi skutkami nadmiernego podlewania. Drenaż tworzymy sypiąc na dno doniczki warstwę 1-2 cm keramzytu. Unikać należy grysu marmurowego oraz żwiru zawierającego wapń.

Jak przesadzać kwiaty?
Przed przesadzeniem roślin podlewamy, na kilka godzin przed czynnością. Gdy wyjmiemy bryłę korzeniową z doniczki to pamiętajmy, aby usunąć martwe i uszkodzone korzenie. Z nich usuwamy także materiał drewniany, który może się w nie zaplątać. Pamiętajmy, aby ocenić czy bryła korzeniowa zmieści się nam do nowej doniczki. Musimy więc przymierzyć wcześniej czy się zmieści. Wypełniamy doniczkę drenażem i przysypujemy warstwą nowej ziemi na wysokość 1-1,5 cm.
Po przesadzeniu rośliny pamiętajmy o obfitym podlaniu – zabieg ten pomaga zamulić korzenie. Większa wilgotność rośliny utrzymuje się jeszcze przez okres 2-3 tygodni. Przesadzone rośliny chronimy przed przeciągami oraz nadmiernym nasłonecznieniem.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =