Robinia biała - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Robinia biała jest drzewem o średniej wielkości. Jej obszarem występowania naturalnego jest Ameryka Północna. Kwiaty, jak i u innych odmian robinii, mają postać zwisających gron. Nie każdy o tym wie, jednak to właśnie te grona są przysmakiem wielu ludzi.

Robinia biała - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

pixabay.com

Można je powiem przyrządzić na deser, oblewając ciastem takim jak do naleśników i smażąc. Ponadto kwiaty robinii pięknie i bardzo intensywnie pachną, przyciągając tym samym wiele owadów takich jak pszczoły czy motyle. Warto jest ją zatem umieścić w naszych nasadzeniach ogrodowych. Okres kwitnienia przypada na końcówkę maja i czerwiec. Liście robinii białej ułożone są naprzeciwlegle i mają jajowaty kształt. Niestety opadają na zimę, jednak od wiosny do późnej jesieni cieszą nas wzrok swą złocistą barwą. Robinia biała dorasta nawet do 7m wysokości a średnica jej pnia może wynosić w skrajnych przypadkach nawet 3m. Jej piękny pokrój oraz zapach kwiatów bardzo często fascynuje nawet najbardziej wymagających hodowców.

Gleba pod robinie białą powinna być pulchna. Ponieważ korzenie tego drzewa bardzo szybki, mocno i intensywnie rozrastają się. Podłoże powinno być również niewielkie, jednak nie suche. Dużym plusem uprawie robinii białej, jest fakt że nie potrzebuje ona do swojego prawidłowego rozwoju gleby żyznej. Ponadto, stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, jednak jeżeli umieścimy nasze drzewo w miejscu półcienistym, nie powinniśmy się przejmować, ponieważ z praktyki wiem, że poradzi sobie ona i z takim miejscem. Robinia jest roślina mrozoodporną, zatem nie musimy jej w żaden szczególny sposób przygotowywać na okres zimowy.

Jest to bardzo popularna roślina w nasadzeniach parkowych. Możemy ją spotkać przy alejkach jak i przy drogach. W ogrodach powinna rosnąc jako samotnik czyli pojedynczo. Jednak doskonale i bardzo oryginalnie wygląda w kompozycji z cieniolubnymi roślinami bylinowymi, które są oczywiście niskiego wzrostu. Idealnie sprawdza się również jako roślina przynosząca nam odrobinę cienia, w upalne dni. Dużą zaletą robinii są jej małe wymagania, zatem bardzo dobrze nadaje się na stanowiska, na których nie mogą rosnąc inne drzewa, głównie przez swoje wygórowane wymagania. Dlatego też bardzo często wykorzystywana jest w nasadzeniach obok bloków na osiedlach i domków jednorodzinnych.

Jakie inne kwiaty rośliny planujecie uprawiać? Jak duży jest Wasz ogród?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =