Rododendron - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Rhododendrony nazywane są często różanecznikami. Należą do bardzo bogatej rodziny roślin wrzosowatych. Różaneczniki w swym naturalnym środowisku życia występują w górskich lasach Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Do różaneczników, zaliczane są również azalie, które posiadają miękkie i lekko owłosione listki. Różnica między rododendronem a azalią polega na tym, że te pierwsze są zimozielone a te drugie zrzucają listki na zimę.

Rododendron - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

sxc.hu

Jakie stanowisko?

Wybór właściwego stanowiska jest jednym głównych czynników warunkujących powodzenie uprawy różaneczników. Należy im zapewnić warunki najbardziej zbliżone do naturalnych. Wybieramy zatem miejsce półcieniste, osłonięte przed wiatrem oraz z dużą wilgotnością powietrza.  Korzenie różaneczników rosną bardzo płasko, zatem najlepiej będą się one czuły w towarzystwie drzew o korzeniach wrastających głęboko w podłoże np. miłorząb lub złotokap. Możemy również, aby zapewnić odpowiednie uwilgotnienie powietrza, posadzić je nieopodal oczka wodnego lub stawu. Podłoże musi być kwaśne (pH 4,5 do 6), średnio zwięzłe, lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.

Jak sadzimy?

Ponieważ ciężko w naszych ogrodach o odpowiednie podłoże dla różaneczników, musimy miejsce gdzie chcemy posadzić roślinę wcześniej odpowiednio przygotować. Dla każdego krzewu wykopujemy dół o głębokości ok. 1m. następnie wypełniamy go mieszanką kwaśnego torfu, kory sosnowej oraz ziemi ogrodowej, wszystko w proporcjach 1:1:1. Po posadzeniu, bardzo obficie podlewamy.

Najdogodniejszą porą na sadzenie krzewów różaneczników jest okres wiosenny. Jednak krzewy, które zakupujemy w pojemnikach możemy również wysadzać przez cały okres wegetacyjny rośliny. Dobrym pomysłem jest podlewanie deszczówką oraz przykrycie ziemi wokół krzewu ściółką z kory sosnowej. Dzięki takiemu zabiegowi, podłoże latem nie wysycha tak szybko a w okresie zimowym później i płycej zamarza. Pamiętajmy, że bardziej niebezpieczny jest nadmiar wody aniżeli jej niedostatek, ponieważ może dochodzić do zjawiska zaduszenia korzeni.

Jak pielęgnować?

Bardzo ważnym jest utrzymanie stałej wilgotności podłoża, zwłaszcza latem. Zatem rzecz pierwszorzędna- regularnie podlewamy, ale nie przelewamy. Pod koniec lata i jesienią stopniowo ograniczamy podlewanie. Jeżeli doprowadzimy do tego, że podłoże będzie zbyt suche, wówczas liście będą zwiotczałe i zaczną zwieszać się w dół. Wówczas należy krzewy obficie podlać a liście zrosić rozproszonym strumieniem wody.  Kiedy jednak liście przybierają kolor szarozielonkawy, a korzenie zaczynają gnić, oznacza to iż podłoże jest zbyt wilgotne i zdecydowanie musimy ograniczyć podlewanie.

Bardzo ważnym zabiegiem jest również nawożenie roślin. Rozpoczynamy do w kwietniu i kończymy pod koniec lica. W punktach ogrodniczych dostępne są specjalne mieszanki składnikowe dla upraw różaneczników. Pamiętajmy jednak, żeby nie nawozić kwitów na zapas, ponieważ nie znoszą one przesolenia podłoża.  Zasilanie musi być równomierne i w niewielkich dawkach. Przed nawożeniem usuwamy ściółkę spod roślin, a potem znowu ją rozkładamy.

Rododendrony, wymagają również przycinania. W okresie wiosennym pozbywamy się wszystkich uschniętych i przemarzniętych pędów. Przycinamy również pąki szczytowe, żeby pobudzić rośliny do rozkrzewiania.

Jak rozmnażamy?

Rośliny te możemy rozmnażać przez odkłady. Jest to bardzo łatwy sposób, jednak wymagający dużo cierpliwości. Na wiosnę lub w sierpniu, należy wykopać obok rośliny dołek o głębokości ok. 20cm. Następnie przyginamy jedną z gałęzi, wkładamy do dołka i przysypujemy ziemią. Dobrze, jeżeli uszkodzimy korę na części pędu, który będzie się znajdował pod ziemią.

Planujecie rododendron w swoim ogrodzie? Co Was przekonało do jego posiadania?

OCENA
3.83
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =