Rośliny okrywowe - jak je uprawiać?

Rośliny    
ocena

Ukwiecone rabaty w ogrodzie z dużą ilością rozwijających się kwiatów, mogą zdobić ogród przez cały rok. Ciekawym uzupełnieniem pośród drzew, krzewów są rośliny okrywowe.

Rośliny okrywowe - jak je uprawiać?

sxc.hu

Dzięki roślinom okrywowym możemy uzyskać gradację wysokości roślinności. Niski i gęsty wzrost sprawia, że idealnie nadają się do okrywania gleby. Ponieważ w większości są one łatwe w uprawie, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Możemy dzięki nim wypełnić w ogrodzie tzw. „trudne miejsca” oraz puste powierzchnie pośród krzewów. Do takich trudno dostępnych miejsc należą przede wszystkim skarpy, rowy.

Roślinność okrywowa trzyma wilgoć w glebie, uniemożliwia rozwój chwastów, jest niewymagająca oraz bardzo dekoracyjna. Często może zastępować trawniki w ogrodzie. Wyróżnić możemy gatunki na stanowiska słoneczne, cieniste i do półcienia. Wybierać możemy niemalże we wszystkich kolorach spośród bylin, krzewów liściastych, iglastych oraz pnączy.

Największą grupę roślin okrywowych stanowią byliny. Możemy wśród nich znaleźć rośliny na każde stanowisko.

W słońcu posadzić możemy macierzanki, płomyki, kocimiętki, goździki i smagliczki. Na miejsca cieniste nadają się funkie, kopytniki, zawilce, dąbrówki, kosmatki, bergenie, bodziszki. Z krzewów iglastych uznanie znalazły jałowce i kosodrzewiny. Krzewy liściaste do miejsc zacienionych to głównie trzmieliny, bluszcze, rumianki, barwinki. Na miejscu słonecznym możemy posadzić tawułki japońskie, pigwowce, irgi, lawendy, pięciorniki krzewiaste.

Jedną z piękniejszych roślin okrywowych jest Lawenda wąskolistna/ Lavandula angustifolia. Tworzy dywan z niebieskofioletowych kwiatów i srebrnoszarych liści. Może rosnąć w pełnym słońcu na suchych stanowiskach. Towarzystwem może być kocimiętka lub czyściec wełnisty. Faworytem wśród bylin na stanowiska cieniste jest Bergenia Bergenia. Jest to bylina bez wymagań, łatwa w pielęgnacji. Roślina jest atrakcyjna przez cały rok. Wytwarza kwiaty różowe, białe lub czerwone. Na łąki bylinowe nadaje się Bodziszek leśny/ Geranium sylvaticum. Jasnoniebieskie kwiaty są zebrane w bogate baldachy.

UWAGA!

Przy uprawie roślin okrywowych pamiętajmy o ich ekspansywności. Zwracajmy uwagę na rozrastanie się danego gatunku. W miejscu, w którym chcemy posadzić rośliny okrywowe, powinniśmy przekopać ziemię. Wokół drzew wybierajmy gatunku o płytkim systemie korzeniowym. Dobierajmy rośliny odpowiednie do zastanych warunków. Pamiętajmy także o wyściółkowaniu roślin i regularnym odchwaszczaniu i podlewaniu.

Zobacz, jak sadzić rośliny okrywowe - YouTube - radzi Leroy Merlin:

Uprawiacie jakieś rośliny okrywowe? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =