Rośliny wrzosowate – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Rośliny wrzosowate to jedna z najpopularniejszych grup roślin uprawianych w ogrodach. Są proste w uprawie, a dodają uroku naszym ogrodom. Spośród rodziny wrzosowatych wyróżniają się wrzosy i wrzośce, które powinny rosnąć w pełnym słońcu, jak również są w stanie znieść krótki okres suszy. Dzięki tym przystosowaniom możemy się cieszyć pięknymi i barwnymi wrzosowiskami zarówno w okresie wiosny, jak i jesieni.

Rośliny wrzosowate – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

photoxpress.com

Rodzina roślin wrzosowatych jest bardzo rozbudowaną grupą roślin i spośród gatunków, które do niej należą, wyróżniamy takie rośliny jak:

Wrzosy

Wrzos

Źródlo: photoxpress.com

Wrzośce

Wrzosiec

Źródło: sxc.hu

Azalie

Azalia
Źródło:photoxpress.com

Kamelie

Kamelia

Źródło: Photoxpress.com

Pierisy

Pieris

Źródło:sxc.hu

Borówki

Borówka

Źródło: sxc.hu

 

Warunki

Wszystkie powyższe rośliny wymagają kwaśnego i świeżego podłoża. Ponadto, dobrze jest sadzić je grupowo, wówczas będą się wzajemnie wspierać poprzez wytworzenie specyficznego mikroklimatu. Warto również umiejscowić w towarzystwie roślin wrzosowatych konkretne gatunki drzew i krzewów, które poprzez swoje opadłe liście i igliwo dodatkowo zakwaszają podłoże i wzbogacają je substancjami pokarmowymi. Takie gatunki drzew to: klon palmowy, sosny, metasekwoje, choina kanadyjska, daglezja, jodła, dęby, laurowiśnia, ostrokrzewy, derenie chińskie, ozdobne śliwy i wiśnie. W towarzystwie tych drzew rośliny wrzosowate będą bardzo dobrze rosnąć.

Pamiętajmy, że wszystkie gatunki z rodziny Ericaceae (wrzosowatych), wymagają kwaśnego podłoża oraz stanowiska półcienistego, optymalnie wilgotnego. Bardzo ważne jest, aby zawsze odprowadzać nadmiar gromadzącej się wody, jeżeli to zaniedbamy, korzenie mogą gnić, a cała roślina usychać. Szczególnie narażone są na to magnolie, często sadzone w towarzystwie azalii.

Wrzosowate są bardzo wrażliwe na przymrozki, szczególnie w okresie bezśnieżnych zim, zatem należy je pieczołowicie okrywać, np. gałązkami drzewek iglastych lub słomą.

Pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne rododendronów i wrzosowisk nie są trudne, pod warunkiem, że przy sadzeniu wybraliśmy dla nich odpowiednie stanowisko i zagwarantowaliśmy odpowiedni dopływ światła. Jeżeli jednak podłoże okaże się zbyt zasadowe, wówczas liście zaczynają żółknąć i pojawia się tzw. chloroza (jest to zjawisko spowodowane nieodpowiednim odczynem gleby, w której znajduje się roślina). Jeżeli objawy chlorozy staną się bardzo poważne, wówczas zalecane jest przeniesienie rośliny w inne miejsce. Przy słabszych objawach wystarczy jedynie zastosować wieloskładnikowy nawóz zakwaszający do podłoża; dla różaneczników oraz borówek polecam Florvit.

UWAGA!

Wrzosy będą bardzo ładnie i estetycznie wyglądać, jeżeli co roku będziemy korować podłoża wokół roślin.

Jakie inne rośliny macie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =