Strelicja i helikonia - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Helikonia to tak naprawdę strelicja. Jednak wielu ludzi używa tych nazw zamiennie. Strelicja królewska posiada niezwykle oryginalny i piękny kwiatostan, dlatego też na całym świecie określana jest mianem „rajskiego ptaka”. Wywodzi się z rejonów Południowej Afryki, jednak bardzo szybko, poprzez swoją wytrzymałość, potrafi zaadaptować się w nowych warunkach.

Strelicja i helikonia - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

sxc.hu

Strelicje, należą do grupy roślin o bardzo rozrośniętym systemie korzeniowym, tworzących liczne rozłogi. Oznacza to, że ich uprawa powinna odbywać się w dużych i obszernych pojemnikach. Podłoże powinno być żyzne, ciężkie i gliniaste. Dodatkowo powinno być zmieszane w równej proporcji z piaskiem. Na dnie pojemnika powinniśmy zrobić kilka dziurek oraz drenaż w postaci żwirku lub skorupek z jajka. Ochroni to korzenie przed nadmierną wilgocią. Strelicje należą do roślin bardzo „żarłocznych”, dlatego też podczas okresu wzrostu, powinniśmy je nawozić przynajmniej co 2 tygodnie.

Polecamy nawozy o małej zawartości azotu, ale z dużą zawartością mikroelementów. Nawozy organiczne oraz azotowe powodują osłabienie kwitnienia, zatem unikajmy ich.

strelicja

Fot. sxc.hu

Stanowisko powinno być przewiewne, widne. Najlepiej w pobliżu balkonu lub okna. Są to kwiaty bardzo wytrzymałe na działanie promieni słonecznych, jednak dla ich dobra osłaniajmy je delikatnie, zwłaszcza podczas upałów, ponieważ nadmiar promieni powoduje, że zdecydowanie słabiej rosną. Również podczas uciążliwych upałów powinniśmy pomieszczenie wietrzyć, a roślinę obficie podlewać. Sugerujemy również spryskiwanie liści, jednak dopiero w momencie kiedy podłoże przeschnie. W połowie października podlewanie ograniczamy. To moment, kiedy roślina wchodzi w stan spoczynku a jej funkcje życiowe znacząco spowalniają. Jeżeli nie zwrócimy na to uwagi, to na wiosnę roślina może zakwitnąć słabiej lub co gorsza nie zakwitnąć wcale.

Strelicje uwielbiają pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza. Dlatego też w okresie zimowym powinniśmy ustawiać je z dala od grzejników. Najlepszym miejscem będzie to obok nawilżacza powietrza. Pamiętajmy, że są to rośliny ciepłolubne, zatem temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 10 st. C. Chrońmy również naszą roślinkę przed bardzo groźnymi dla niej mroźnymi przeciągami. Optymalna temperatura w okresie wegetacji to 20-25 st. C a w okresie spoczynku (zimą) 18 st. C.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

OCENA
3.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =