Sumak octowiec - pielęgnacja i uprawa

Rośliny    
ocena

Sumak octowiec (Rhus typhina) to niewielkie drzewo liściaste. Posiada płasko zaokrągloną koronę. Jego egzotyczny wygląd decyduje o tym, że jest z powodzeniem wykorzystywany w ogrodach i nasadzeniach zieleni miejskich.

Sumak octowiec - pielęgnacja i uprawa

sxc.hu

Roślina osiąga wysokość od 3 do 6 m. Jej pędy są widlaste, grube i owłosione na brązowo. Sumak charakteryzuje się stosunkowo krótkim pniem. Posiada liście złożone, głęboko powcinane i delikatne. Liście przebarwiają się na jaskrawoczerwone lub pomarańczowe jesienią. Są pierzastozłożone z 11-27 listków. Na końcach pędów znajdują się bardzo ozdobne stożkowate, purpurowoczerwone kwiatostany, imitujące szyszki. Pojawiają się one u egzemplarzy męskich. Sumak charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, ale także krótkowiecznością. Kora jego jest lekko chropowata, pomarańczowa lub ciemnobrązowa. Zawiera sok mleczny.

Sumak octowiec dobrze rośnie na wszystkich glebach, zwłaszcza piaszczystych i jałowych. Przed posadzeniem rośliny glebę można przekopać oraz oczyścić. Do prawidłowego rozwoju wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienistego. Jest to roślina niezwykle łatwa w uprawie, odporny na przymrozki. Nie wymaga zabezpieczania na zimę. Z łatwością znosi także zanieczyszczenia powietrza. Sumak jest także odporny na szkodniki i choroby. Należy do tzw. „żelaznych roślin”. Aby rósł zdrowo, wymaga jedynie regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie letnim. Sumaki nie wymagają przycinania korony.

Jedną z popularniejszych odmian jest Sumak octowiec (Rhus typhina) „Dissecta”. Odmiana ta osiąga wysokość 3-4 m, jest za to bardzo szeroka. Przy sadzeniu należy uwzględnić jej szerokość, pozostawiając dużo miejsca z każdej strony. Roślina ta ma bardzo małe wymagania glebowe.

Sumak octowiec znajduje zastosowanie zarówno w ogrodach przydomowych, nasadzeniach miejskich. Cechuje się dużą odpornością na zanieczyszczenia powietrza. Idealnie prezentuje się jako soliter na tle zielonego trawnika. Szczególnie dekoracyjny staje się zimą. Polecany jest zarówno do małych, jak i do dużych ogrodów. Idealnie rośnie w miejscach trudno dostępnych. Jest także polecany do obsadzania dużych donic.

Jedyną wadą tej rośliny są bardzo często pojawiające się odrosty korzeniowe, trudne do zwalczenia. Skuteczne może się tu okazać jedynie regularne koszenie trawnika. Minusem może okazać się również płytki system korzeniowy sumaka. W czasie silnych wiatrów roślina może zostać wywrócona. Bardzo istotny jest fakt, że sumak jest rośliną trującą. Należy więc unikać sadzenia jej w ogrodach, gdzie są dzieci, również w pobliżu placów zabaw.

Czy hodujecie sumaka? Gdzie sprawdza się najlepiej? Czy jego hodowla jest wg Was wymagająca? Wypowiedzcie się!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =