Symbolika kwiatów

Rośliny    
ocena

Od dawna kwiatom przypisuje się symbolikę. Wymowny ma być ich gatunek, kolor. Znaczenie przypisuje się także liczbie kwiatów w bukiecie. Istotna wydaje się kombinacja gatunków i barw, podkreślająca uczucia, których pośrednikiem mają być podarowane kwiaty.

Symbolika kwiatów

sxc.hu

Najbardziej wymowne wydają się róże. W czerwonym kolorze wyrażają miłość. Przewiązane zieloną wstążką, oznaczają nadzieję mężczyzny na przyjęcie jego oświadczyn. Te same kwiaty w różowej barwie uwidaczniają sympatię. Herbaciane mogą znaczyć, że kobieta podoba się mężczyźnie, który podarował jej bukiet takich kwiatów. Białe róże przekazują czyste uczucie, uczciwe intencje.

Goździki także mają różną symbolikę w zależności od koloru. Biel wyraża takie same uczucia, zapewnia o niewinnych intencjach, szczerych uczuciach. Różowy kwiat to obietnica wiecznej pamięci. Taką samą wymowę mają niezapominajki. Czerwony goździk jest wyrazem wdzięczności. Zanim podaruje się bukiet złożony z wielu barw goździków, lepiej upewnić się jak zostanie on odebrany. Takie kwiaty bowiem oznaczają odmowę.

Ostrożnie należy też pochodzić do podarowania komuś narcyzów. Kojarzą się bowiem z mitycznym Narcyzem – próżnym, zakochanym w sobie, którego samouwielbienie doprowadziło do tragicznego końca. Osoba, która dostałaby takie kwiaty, mogłaby poczuć się urażona, jeśli przypisuje im symbolikę.

Nie tylko wymieszanie gatunków i barw może mieć znaczenie. Symbolem bywa sam kolor. Jeśli ktoś chciałby przeprosić, powinien wysłać fioletowe kwiaty. Gdyby chciał wyrazić zazdrość, najbardziej wymowne będą żółte, przy czym wyjątkiem są hiacynty tej barwy (wyrażają szczęście z odwzajemnionej Miłości). O wierności zapewniają niebieskie płatki.

UWAGA!

Symboliczne znaczenie przypisuje się też samym kwiatom.

kwiatyFot. sxc.hu

Dawniej mówiło się, że panna dała kawalerowi harbuza, czyli odrzuciła jego oświadczyny. Jeśli mężczyzna nie chciał pogodzić się z jej decyzją, mógł wysłać wybrance jałowiec, co oznaczałoby, że zamierza być wierny swemu uczuciu. Jemioła symbolizowałaby jego trudności na drodze do serca ukochanej kobiety. Chcąc powiedzieć damie, że jest piękna, podarowałby jej konwalie. Obsypana kwiatami dziewczyna, wysyłając łubin, poprosiłaby go o spokój. Gdyby pozwoliła się przekonać do upartego kandydata do jej ręki, mogłaby mu podarować maciejkę. Wtedy wiedziałby, że jego uczucie zostało zaakceptowane.

Jakie kwiaty lubicie otrzymywać? Czy zwracacie uwagę na znaczenie kwiatów?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =