Szafirek ogrodowy- sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Szafirek ogrodowy gwiazdą ogrodów nie jest, głownie przez swoją niepozorność. Jednak bardzo trudno byłoby sobie wyobrazić wiosenny pejzaż bez jego udziału.

Szafirek ogrodowy- sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Fot. Barbara Machalska

Kolor oraz nazwa szafirków od razu kojarzą się z doskonale nam znanym kamieniem szlachetnym- szafirem. Istnieją również odmiany o kwiatach białych, błękitnych i ciemnofioletowych. Są to rośliny cebulowe, charakteryzujące się bardzo małymi kwiatostanami. W uprawach najczęściej pojawiają się dwa gatunki: szafirek amerykański i szafirek groniasty (drobnokwiatowy).

Jak uprawiamy?

Dużym atutem szafirków, jest ich łatwość w uprawie i małe wymagania. Poradzą sobie prawie na każdym, nawet tym najgorszym, stanowisku. Warunkami najlepszymi dla szafirków jest: próchnicza, żyzna, piaszczysto- gliniasta gleba, niezbyt wilgotna. Stanowisko powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste, ale nie cieniste. Szafirki możemy sadzić za pomocą cebulek przybyszowych jak i z siewu nasion. Siejemy zawsze jesienią, cebulki za to wysadzamy i przekopujemy od czerwca do końca września. Szafirki groniaste, umieszczamy na stanowisku stałym we wrześniu a amerykańskie na początki października. Unikniemy w ten sposób przemarznięcia liści, które poprzez  późne sadzenie pojawiają się dopiero wiosną. Te niepozorne kwiatki, sadzimy zawsze w grupach, ponieważ pojedyncze okazy były by zupełnie niewidoczne dla obserwatora ogrodu. Stosujemy rozstawę 7x10 cm.

Cebulki umieszczamy na głębokości około 5-10 cm (w zależności od wielkości cebuli. Pamiętajmy, że zasada jest tak, że cebulki umieszczamy w gruncie na trzykrotnej głębokości cebuli). Dużą zaletą pierwiosnków, jest fakt, że na jednym stanowisku mogą rosnąc nawet 5 lat, zatem nie musimy co roku ich przesadzać, jak to czasem bywa  w przypadku innych roślin cebulowych. Pamiętajmy jednak o ich corocznym zasilaniu nawozami mineralnymi lub organicznymi. Podczas długotrwałego okresu suszy, musimy je podlewać. Dzięki temu zabiegowi, przyrost cebuli będzie większy a kwitnienie bardziej obfite. Ważne, jest również aby po przekwitnięciu usuwać przekwitłe kwiaty.

Zniweluje to ryzyko rozpoczęcia procesu wytwarzania nasion, który niepotrzebnie osłabia roślinę. Podlewanie kończyny z początkiem czerwca, ponieważ jest to moment kiedy szafirki przygotowuje się do spoczynku.

Jakie inne kwiaty macie w swoim ogrodzie? Jak duży jest Wasz kwietnik?

OCENA
3.71
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =