Truskawki – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Truskawki mają przepyszne owoce, które zazwyczaj kupujemy albo dostajemy w prezencie od mieszkających na wsi. Nie musi tak jednak być. Uprawa truskawek nie jest tak trudna, jakby mogło się nam wydawać.

Truskawki – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

sxc.hu

Pod truskawki, podobnie jak pod poziomki, glebę przygotowujemy jesienią lub wczesną wiosną. Rozkładamy przefermentowany obornik z torfem lub kompost z torfem w ilości 30 kg na 1 m2  i dokładnie przekopujemy z podłożem. Podobnie jak w przypadku uprawy roślin ozdobnych, dokładnie oczyśćmy glebę z chwastów przed posadzeniem owoców.

Sadzenie

Truskawki najlepiej jest sadzić w okresie od lipiec  do sierpnia. Najlepszy ich wzrost i owocowanie uzyskujemy na stanowiskach nasłonecznionych (w cieniu słabiej kwitną i owocują, owoce nie są tak aromatyczne i słodkie), na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę oraz przewiewnych. Truskawki bardzo źle znoszą gleby ciężkie i podmokłe. Optymalne pH wynosi od 5,5 do 6,2. W podłożach kwaśnych i zasadowych truskawki gorzej owocują i słabiej rosną.

truskawki uprawaFot. kalejdoskopsmakow.pl


Uprawa

Zaraz po posadzeniu kilkakrotnie, bardzo obficie je podlewamy. W następnym roku rośliny rozpoczną nieznaczne owocowanie, wydadzą też dużo wąsów, na których znajdują się nowe rośliny (samoistnie się ukorzeniające). Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi owocami, pamiętajmy, aby zachować odległość pomiędzy kolejnymi krzaczkami – przynajmniej 30 cm. Truskawki będą wówczas większe, ale będzie ich mniej; jeżeli zależy nam na dużym plonie (na ilości, a nie jakości), pozwalamy roślinom zagęścić się (sadzimy je wtedy w odległości do 20 cm od siebie). W drugim i trzecim roku nie dopuszczamy już do zagęszczenia, usuwamy wszystkie wąsy i nowo powstałe rośliny. Jeżeli to zaniedbamy, spowodujemy drobnienie owoców.

Nawożenie

Truskawki nawozimy co rok we wrześniu. Do tego celu używamy przefermentowanego obornika lub kompostu. Wiosną dodatkowo zasilamy nawozami mineralnymi, w ilości na 10m2: 20-40 dkg nawozu azotowego, 20-40 dkg soli potasowej i 10-20 dkg superfosfatu. Zaleca się ściółkowanie zagonów słomą (całą lub pociętą na sieczkę), zmniejsza to ilość chwastów oraz chroni glebę przed nadmiernym przeschnięciem. Jeżeli nie mamy dostępu do słomy, możemy w tym celu użyć maty ogrodniczej lub czarnej folii. W listopadzie warstwę ściółki należy powiększyć, uchroni to nasze truskawki przed przymrozkami. Pamiętajmy również o obfitym podlewaniu podczas suszy.

Choroby

Jedną z najczęściej pojawiających się chorób, jest biała plamistość liści. Objawia się poprzez   szarobiałe plamki z czerwoną obwódką, następnie w miejscu plamy liść obumiera. By zapobiec tej chorobie, krzaczki należy opryskiwać Miedzianem. Zabieg ten stosujemy przed kwitnieniem lub po zakończeniu owocowania. Jeżeli zapowiada się wilgotny rok, wówczas truskawki narażone są na szarą pleśń, która jest przyczyną masowego gnicia owoców. Aby temu zapobiec, najlepiej tuż przed kwitnieniem spryskać roślinę Euparenem.

Jakie inne owoce planujecie w swoim ogródku? Jak duży miejsca w ogrodzie na nie przeznaczycie?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =