Uprawa jarzębiny - jak to robić?

Rośliny    
ocena

Jarząb pospolity, jarzębina Sorbus aucuparia w naturalnym środowisku występuje na terenie całej Europy oraz Azji Zachodniej.

Uprawa jarzębiny - jak to robić?

sxc.hu

Drzewo osiąga wysokość 8-12m i szerokość 4-6m. Należy do rodziny różowatych Rosaceae. Młode okazy rosną dość szybko. Posiada owalną, czasem kulistą koronę. Liście pierzaste, jesienią przybierają żółtą lub pomarańczową barwę. Listki są jajowato-lancetowate, zaostrzone. Kwiaty białe, zebrane są w baldachogrona. Kwitną na przełomie maja i czerwca. Posiada bardzo dekoracyjne, czerwone owoce. Są one zebrane w kępy. Stanowią ozdobą, a także pożywienie dla wielu ptaków.

Jarzębina lubi stanowiska nasłonecznione oraz półcieniste. Rośnie dobrze na glebach próchnicznych, gliniastych i luźnych, także kwaśnych torfowych. Dobrze rośnie na glebie lekko wilgotnej a także suchej. Jarzębina nie znosi nadmiaru wody, stąd należy uważać by nie przelewać roślin.

UWAGA!

Kwiaty i owoce jarzębiny można wykorzystywać do celów leczniczych. Substancje w nich zawarte mają działanie moczopędne, wpływają na drogi moczowe, prace żołądka, jelit. Owoce zawierają takie witaminy jak: C, K, PP, E, P. Ponadto występują w nich garbniki, gorycze, flawonoidy.

Gatunek ten jest idealny do nasadzeń miejskich, ponieważ jest rośliną odporną na zanieczyszczenia powietrza tj. kurz, spaliny. Jarząb jest również odporny na mróz i śnieg. Wybieramy ją do nasadzeń wzdłuż dróg, w parkach, skwerach.

Jarzębina nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W razie potrzeb można przeprowadzić cięcie sanitarne, by usunąć chore, uszkodzone, lub porażone pędy roślin.

Podobnie jak pielęgnacja, również rozmnażanie nie jest trudnym zabiegiem. Jarząb można rozmnażać z nasion pozyskanych z owoców w październiku lub z siewek.

Znanych jest ponad 80 gatunków jarzębiny. Do najpopularniejszych należą: Jarząb pospolity Sorbus aucuparia 'Edulis', Jarząb pospolity Sorbus aucuparia 'Fastigiata', Jarząb pospolity Sorbus aucuparia 'Pendula'. Cenione są także odmiany tj.:Jarząb szwedzki Sorbus intermedia, Jarząb mączny Sorbus aria czy Jarząb brekinia Sorbus torminalis oraz Jarząb turyngski Sorbus x thuringiaca.

Jarząb turyngski 'Fastigiata' dorasta do 5-7 m wysokości. Jego korona jest zwarta i stożkowata. Liście mają długość nawet do 20 cm. Posiada kwiaty białe, kwitnące od maja do czerwca. Jarząb mączny 'Magnifica' osiąga maksymalnie 12 m wysokości i do 7 m szerokości. Liście eliptyczne są pokryte kutnerem. Posiada owoce pomarańczowe lub czerwone.

Co myślcie o uprawie jarzębiny? Dalibyście radę? Jakie drzewa macie w swoich ogrodach? Dajcie znać.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =