Wrzos - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Obecność kwitnących wrzosów w ogrodzie, jest oznaką nieuchronnie zbliżającej się jesieni. Jednak ich kolorystyka dodaje uroku grządką, które straciły już swój czar, dodatkowo poprawia nam nastrój w pochmurne i deszczowe dni. Wrzosy, które rosną w pojedynkę nie wyglądają tak imponująco jak te zgromadzone w imponujących wrzosowiskach.

Wrzos - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

sxc.hu

Wrzosy najlepiej rosną na stanowiskach ciepłych, zacisznych i dobrze nasłonecznionych. W cieniu będą zdecydowanie gorzej rosły i kwitły, ponadto będą zdecydowanie mniej odporne na choroby grzybowe.  Zanim zabierzemy się za sadzenie wrzosów, musimy odpowiednio przygotować podłoże, będzie to połowa sukcesu. Podłoże musi być przepuszczalne, suche, piaszczyste a przede wszystkim musi mieć odpowiednie ph (kwaśne 3,5- 4,5). Pamiętajmy, że wrzosy są roślinami, które nie tolerują obecności wapnia jak również gleb ciężkich, podmokłych i gliniastych.  Jeżeli ich korzenie znajdą się w wodzie na zaledwie kilka godzin, zgniją a cała roślina uschnie. Jeżeli w naszym ogrodzie gleba jest nieprzepuszczalna a planujemy założenie wrzosowiska, wówczas zrobienie drenażu będzie konieczne!

W odpowiednio przygotowanym podłożu oraz dobrze nasłonecznionym i zacisznym miejscu nasze wrzosy powinny dobrze rosnąc przez cały, bez specjalnej troski. Późną jesienią poświęcamy im troszeczkę więcej naszej uwagi. Należy je okryć na zimę warstwą gałęzi lub igliwia, możemy również posłużyć się argrowłókniną. Nie zapomnijmy jednak o zabiegu najważniejszym, czyli o przycięciu pędów. Dzięki temu zabiegowi roślina zagęści się i w kolejnym sezonie będzie znacznie obficie kwitnąc. Wrzosy kwitną, aż do później jesieni, zatem zabieg przycinania wykonujemy dopiero po zimie, najlepiej w kwietniu. Usuwamy wtedy wszystkie uschnięte oraz przemarznięte części rośliny. Wrzośce, które kwitną w na przełomie maja i czerwca przycina się wczesną wiosną. Cięcia dokonujemy poniżej pąków kwitowych, które przekwitły.
Jak założyć wrzosowisko?

Przede wszystkim planujemy gdzie chcemy założyć wrzosowisko. Pamiętajmy, aby podczas sadzenia roślin nadać kobiercowi jak najbardziej naturalny kształt, zbliżony do takiego jaki występuje w lesie. Przed sadzeniem zbieramy z podłoża około 15cm warstwę ziemi a następnie rozsypujemy kwaśny torf ewentualnie korę sosnową (uprzednio przekompostowaną). Podłożę przekopujemy na głębokość ok. 25 cm.

Jakie sąsiedztwo?

Wrzosy najlepiej czują się w towarzystwie innych wrzosów lub wrzośców. Odległość pomiędzy kępami powinna wynosić nie więcej niż 30cm. Jeżeli chcemy stworzyć odpowiedni mikroklimat, najlepiej na obrzeżach wrzosowiska posadzić kilka różaneczników, azalii i jałowców, możemy również posadzić żarnowce i karłowate, zwisające brzozy.

Jakie inne krzewy planujecie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =