Żonkile - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Żonkile to wdzięczne kwiaty, które często możemy spotkać na rabatkach. Jak je uprawiać, aby były zdrowe i pięknie kwitły?

Żonkile - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Fot. Barbara Machalska

Uprawa

Narcyzy możemy uprawiać prawie na każdej glebie. Jednak najpiękniej kwitną na podłożu wilgotny i próchniczym, ważne również aby było przepuszczalne. Pamiętajmy, aby unikać gleb ciężkich, wilgotnych i podmokłych jak również bardzo jałowych i lekkich. PH  powinno wynosić ok. 5,5 do maksymalnie 7,5 (im bardziej obojętne tym lepiej). Bardzo ważne, abyśmy pamiętali, że możemy te kwiaty sadzić na tym samym miejscu co 4 lata, nie częściej. Zaleca się, aby sadzić  narcyzy na miejscu gdzie wcześniej rosły tulipany. Cenne jest również nawożenia. Stosujemy go w dwóch dawkach, jedną po posadzeniu (nawóz z przewagą potasu i fosforu), a drugą zaraz po pokazaniu się liści ( w tym przypadku wybieramy nawozy z przewagą azotu). Możemy również przed posadzeniem roślin, aby poprawić strukturę ziemi, nawieść podłoże kompostem lub torfem.

Jak sadzimy?

Głębokość jaką powinniśmy zastosować przy sadzeniu cebul narcyzów, to ok. 15 cm. Cebulki mniejsze możemy sadzić płycej. Pamiętajmy jednak, że od głębokości na jakiej umiejscowimy cebulki, zależy czy będą w stanie przezimować. Termin sadzenia przypada na przełom sierpnia i września. Kwiaty muszą miecz czas na odpowiednie ukorzenienie się. Jeżeli proces ten będzie słaby, wówczas rośliny nie będą kwitły. Zanim przystąpimy do sadzenia, warto prawic cebule środkiem grzybobójczym. Polecam KAPTAN 50 WP, Benlate 50 WP.

Jak rozmnażać?

Cebule należy wykopywać co roku, zabezpieczy to je przed chorobami. Termin zbioru przypada, po zżółknięciu liści, na przełomie czerwca i lipca. Jeżeli będziemy zbyt długo czekać, wówczas możemy narazić cebule na fuzariozę. Kolejnym błędem, jest zbyt wczesne wykopywanie, powoduje to zakłócenia w rozwoju cebul w roku następnym.

Po wykopaniu (pamiętajmy, że wszystkie uszkodzone cebule należy wyrzucić) , umieszczamy je w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu, tak aby obeschły. Z chwilą kiedy będą już suche, obrywamy resztki liści i korzeni. Przy tym zabiegu zwróćmy uwagę, aby nie oderwać piętki ponieważ możemy doprowadzić do różnych infekcji, a także do niepotrzebnego rozmnażania.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

OCENA
3.71
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =