Gra w Osła - zasady

Rozrywka    
ocena

Osioł to gra karciana dla co najmniej trzech osób. Celem gry jest zebranie czterech kart o tej samej wartości zanim zrobi to inny gracz.

Gra w Osła - zasady

photoxpress.com

Na początku należy ustalić liczbę graczy, ponieważ od tego zależy liczba rozdawanych kart. Jeśli graczy jest trzech, należy wybrać z talii karty trzy „czwórki” (cztery karty tej samej wartości, np. cztery króle, damy, walety).  Tak więc liczba „czwórek” zależy od liczby graczy. Karty, które biorą udział w grze należy przetasować i rozdać między uczestników gry. Każdy z graczy ma ich cztery.

Rozdane karty mogą widzieć jedynie ich właściciele. Gracz rozpoczynający wybiera jedną ze swoich kart, która nie jest mu potrzebna i podaje ją graczowi siedzącemu po jego lewej stronie. Przekazanie karty powinno się odbyć w ten sposób, aby przekazywana karta nie była widoczna dla pozostałych uczestników gry. Gracz po lewej bierze kartę i sam wybiera jedną, żeby przekazać ją kolejnemu graczowi  (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

Zasadą jest, że gracze nie zastanawiają się zbyt długo nad wyborem karty - gra musi się odbywać w dość szybkim tempie i przekazywanie kart musi następować płynnie. Dlatego bardzo ważna jest w tej grze bystrość i umiejętność szybkiego orientowania się w sytuacji. Kiedy któremuś z graczy uda się skompletować cztery takie same karty, kładzie je na stole. W tym momencie reszta graczy musi również (jak najszybciej) położyć karty na stół. Gracz, który położy karty jako ostatni, przegrywa. Osoba ta otrzymuje pierwszą literę ze słowa OSIOŁ. Gra toczy się tak długo, aż jeden z graczy uzbiera wszystkie pięć liter.

Gracz, który uzbierała cztery karty tej samej wartości może wybrać moment, kiedy położy karty na stół, może zagadywać innych graczy, zwodzić ich itd. Położenie kart na stole można zastąpić innym gestem. Może to być np. podrapanie się po nosie,  zastukanie w stół - zależy to tylko od inwencji uczestników gry. Rozgrywkę można jeszcze bardziej urozmaicić np. poprzez dodanie asa do używanych w grze kart. Wówczas jeden z graczy będzie posiadał pięć kart i to ten gracz będzie rozpoczynał grę. Oczywistym jest, że as nie będzie potrzebny żadnemu graczowi, jednak pozbyć się tej karty można dopiero po odczekaniu jednej kolejki.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy