Halma - zasady gry

Rozrywka    
ocena

Halma to gra planszowa, która powstała jeszcze w XIX w. Nazwa gry oznacza po grecku "skakać". Gra toczy się na kwadratowej szachownicy na którą składa się dwustu pięćdziesięciu sześciu pól (16x16). Halma przeznaczona jest dla dwóch lub czterech graczy. Jeśli gra toczy się w dwie osoby, gracze otrzymują po dziewiętnaście pionków. Jeżeli zaś graczy jest czterech, każdemu uczestnikowi gry przypada po trzynaście pionków. Każdy z graczy stara się przeprowadzić jak najszybciej wszystkie swoje pionki z narożnika, w którym się znajdują do przeciwległego narożnika. Wygrywa ta osoba, która wypełni to zadanie przed rywalami.

Halma - zasady gry

Redakcja

Na początku losuje się gracza, do którego będzie należał pierwszy ruch. Następnie gracze naprzemiennie przesuwają po planszy swoje pionki. W jednym ruchu gracz może przemieścić jedynie jednego pionka. Każdy pionek może być przesunięty na dowolne sąsiednie pole. Jeden ruch pionkiem może polegać na przesunięciu go lub przeskoczeniu przez pionek należący do innego gracza. W żadnym wypadku nie można jednak łączyć w jednym ruchu tych dwóch sposobów poruszania się po planszy. W sytuacji, gdy na polu sąsiadującym umieszczony już jest pionek własny lub rywala, można przeskoczyć taki pionek jedynie wtedy, gdy pole znajdujące się bezpośrednio za nim jest puste (nie zajmowane przez żaden inny pionek).

W halmie nie przewidziano możliwości wzajemnego bicia pionków. Skok może być wykonany w dowolnym, wybranym wedle uznania gracz kierunku. Nie ma natomiast obowiązku skakania. Zasady gry dopuszczają możliwość wielokrotnego bicia pionków w ramach jednego ruchu. Jednocześnie w czasie takiego bicia można zmieniać kierunek ruchu czyli np. skakać zygzakiem. Skok łączony można przerwać w tym miejscu, w jakim gracz uzna za stosowne. Również wówczas, gdy istnieje jeszcze możliwość wykonania kolejnego skoku.

Halma wykazuje duże podobieństwo do warcabów. Pionki użyte w halmie nie są zróżnicowane - każdy z nich ma tę samą ważność. W grze tej, tak jak w warcabach, kluczową rolę odgrywa w pierwszej kolejności rozmieszczenie własnych pionków, a także umiejętność skutecznego blokowania przeciwnika. W halmie nie istnieją natomiast sztywne zasady co do rozmiarów planszy. Można spotkać zróżnicowane pod tym względem plansze.

Istnieje wersja, w której gracze otrzymują po dziesięć, a nawet dziewięć pionków. Przy tej ostatniej, bardzo uproszczonej wersji wykorzystuje się planszę 8x8, a piony są zróżnicowane. W związku z tym bardziej złożona jest kwestia wykonywania ruchów po planszy. Należy uwzględnić pewne ograniczenia, jak np. zakaz przeskakiwania nad pionkiem "silniejszym" od tego, który przeskakuje. W przypadku, kiedy przeskakuje się nad pionkiem o tej samej sile, dalszy skok w ramach jednego ruchu nie może już mieć miejsca.

Jakie są Wasze ulubione gry planszowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

a jak się bije?

~ damiancio41 / 2018-12-02 10:34:00
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Jak wygrać w warcaby?

Jak wygrać w warcaby?

Norbert Banasiak

Jak grać w Durnia? Zasady

Jak grać w Durnia? Zasady

Norbert Banasiak

Gra w Osła - zasady

Gra w Osła - zasady

Norbert Banasiak

Gra w życie - zasady

Gra w życie - zasady

Norbert Banasiak