Rozrywka Halma - zasady gry

Halma – zasady gry

-

Na początku losuje się gracza, do którego będzie należał pierwszy ruch. Następnie gracze naprzemiennie przesuwają po planszy swoje pionki. W jednym ruchu gracz może przemieścić jedynie jednego pionka. Każdy pionek może być przesunięty na dowolne sąsiednie pole. Jeden ruch pionkiem może polegać na przesunięciu go lub przeskoczeniu przez pionek należący do innego gracza. W żadnym wypadku nie można jednak łączyć w jednym ruchu tych dwóch sposobów poruszania się po planszy. W sytuacji, gdy na polu sąsiadującym umieszczony już jest pionek własny lub rywala, można przeskoczyć taki pionek jedynie wtedy, gdy pole znajdujące się bezpośrednio za nim jest puste (nie zajmowane przez żaden inny pionek).

W halmie nie przewidziano możliwości wzajemnego bicia pionków. Skok może być wykonany w dowolnym, wybranym wedle uznania gracz kierunku. Nie ma natomiast obowiązku skakania. Zasady gry dopuszczają możliwość wielokrotnego bicia pionków w ramach jednego ruchu. Jednocześnie w czasie takiego bicia można zmieniać kierunek ruchu czyli np. skakać zygzakiem. Skok łączony można przerwać w tym miejscu, w jakim gracz uzna za stosowne. Również wówczas, gdy istnieje jeszcze możliwość wykonania kolejnego skoku.

Halma wykazuje duże podobieństwo do warcabów. Pionki użyte w halmie nie są zróżnicowane – każdy z nich ma tę samą ważność. W grze tej, tak jak w warcabach, kluczową rolę odgrywa w pierwszej kolejności rozmieszczenie własnych pionków, a także umiejętność skutecznego blokowania przeciwnika. W halmie nie istnieją natomiast sztywne zasady co do rozmiarów planszy. Można spotkać zróżnicowane pod tym względem plansze.

Istnieje wersja, w której gracze otrzymują po dziesięć, a nawet dziewięć pionków. Przy tej ostatniej, bardzo uproszczonej wersji wykorzystuje się planszę 8×8, a piony są zróżnicowane. W związku z tym bardziej złożona jest kwestia wykonywania ruchów po planszy. Należy uwzględnić pewne ograniczenia, jak np. zakaz przeskakiwania nad pionkiem „silniejszym” od tego, który przeskakuje. W przypadku, kiedy przeskakuje się nad pionkiem o tej samej sile, dalszy skok w ramach jednego ruchu nie może już mieć miejsca.

Jakie są Wasze ulubione gry planszowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

Norbert Banasiak

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Sałatka z pora – przepis

Pory to warzywa uznawane od wieków za lecznicze i zbawienne dla organizmu ludzkiego. Wykorzystywany był na surowo i po obróbce cieplnej, jako pożywienie i kompresy na ugryzienia owadów. Niskokaloryczny, bogaty w wapń i fosfor, jest ważnym składnikiem potraw na naszych stołach. Po ugotowaniu jest lekkostrawny i doskonale nadaje się jako dodatek do potraw dla niemowląt.

Co to jest dieta eliminacyjna – co to jest?

Mianem diety eliminacyjnej nazywamy grupę diet wykorzystywanych przez alergików. Są to diety, z których całkowicie wyeliminowane zostają produkty zawierające składnik, na który określona osoba jest narażona. W przypadku alergii na gluten, czy w przebiegu celiakii, stosuje się dietę bezglutenową. Gdy osoba uczulona jest na białko mleka krowiego, należy z jej diety całkowicie wyeliminować mleko i przetwory mleczne. Celem, dla którego stosuje się tego rodzaju diety jest wyciszenie reakcji immunologicznej, do której dochodzi w przypadku spożycia składnika, będącego alergenem dla tej osoby.

Zobacz też

Czym jest wspólność majątkowa?

Współwłasność majątkowa powstaje z mocy samego prawa w chwili zawarcia przez małżonków związku małżeńskiego. Prawa majątkowe małżonków po zawarciu związku małżeńskiego należą do majątku wspólnego lub do majątku osobistego. Małżonkowie mogą jednakże zawrzeć wcześniej umowę majątkową małżeńską (intercyza) - wówczas wspólność majątkowa nie powstanie. Ustrój wspólności ustawowej (wspólność majątkowa) obejmuje swoim zakresem wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków, lub przez jednego z małżonków. Przedmioty majątkowe nabyte w ten sposób stanowią majątek wspólny.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: