Na początku losuje się gracza, do którego będzie należał pierwszy ruch. Następnie gracze naprzemiennie przesuwają po planszy swoje pionki. W jednym ruchu gracz może przemieścić jedynie jednego pionka. Każdy pionek może być przesunięty na dowolne sąsiednie pole. Jeden ruch pionkiem może polegać na przesunięciu go lub przeskoczeniu przez pionek należący do innego gracza. W żadnym wypadku nie można jednak łączyć w jednym ruchu tych dwóch sposobów poruszania się po planszy. W sytuacji, gdy na polu sąsiadującym umieszczony już jest pionek własny lub rywala, można przeskoczyć taki pionek jedynie wtedy, gdy pole znajdujące się bezpośrednio za nim jest puste (nie zajmowane przez żaden inny pionek).

W halmie nie przewidziano możliwości wzajemnego bicia pionków. Skok może być wykonany w dowolnym, wybranym wedle uznania gracz kierunku. Nie ma natomiast obowiązku skakania. Zasady gry dopuszczają możliwość wielokrotnego bicia pionków w ramach jednego ruchu. Jednocześnie w czasie takiego bicia można zmieniać kierunek ruchu czyli np. skakać zygzakiem. Skok łączony można przerwać w tym miejscu, w jakim gracz uzna za stosowne. Również wówczas, gdy istnieje jeszcze możliwość wykonania kolejnego skoku.

Halma wykazuje duże podobieństwo do warcabów. Pionki użyte w halmie nie są zróżnicowane – każdy z nich ma tę samą ważność. W grze tej, tak jak w warcabach, kluczową rolę odgrywa w pierwszej kolejności rozmieszczenie własnych pionków, a także umiejętność skutecznego blokowania przeciwnika. W halmie nie istnieją natomiast sztywne zasady co do rozmiarów planszy. Można spotkać zróżnicowane pod tym względem plansze.

Istnieje wersja, w której gracze otrzymują po dziesięć, a nawet dziewięć pionków. Przy tej ostatniej, bardzo uproszczonej wersji wykorzystuje się planszę 8×8, a piony są zróżnicowane. W związku z tym bardziej złożona jest kwestia wykonywania ruchów po planszy. Należy uwzględnić pewne ograniczenia, jak np. zakaz przeskakiwania nad pionkiem „silniejszym” od tego, który przeskakuje. W przypadku, kiedy przeskakuje się nad pionkiem o tej samej sile, dalszy skok w ramach jednego ruchu nie może już mieć miejsca.

Jakie są Wasze ulubione gry planszowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w gumę do skakania?
Następny artykułHearts – jak grać? Zasady

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here