Jak grać w 3-5-8? Zasady

Rozrywka    
ocena

5-3-8 to gra karciana rozgrywana między trzema graczami, których zadaniem jest zebrać jak najwięcej punktów.

Jak grać w 3-5-8? Zasady

sxc.hu

W grze wykorzystuje się całą talię kart (52 karty). Jeden  z graczy rozdaje karty. Rozdającego wybiera się w sposób losowy. Każdy gracz otrzymuje po szesnaście kart. Cztery pozostałe karty przeznaczone są na musik. Rozdający zmienia się w kolejnej partii zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Obowiązkiem rozdającego jest również zaproponowanie graczowi po prawej stronie przełożenia talii. Rozdający ma prawo wybrać które karty trafią na musik - po prostu odkłada kartę, którą zdecydował się przeznaczyć na ten cel i kontynuuje rozdawanie kart. Na musik nie może być przeznaczona pierwsza i ostatnia karta rozdania. Nie jest też dozwolone odkładanie na musik dwóch kolejnych kart.

Gracz znajdujący się na lewo od osoby rozdającej wybiera tzw. kozerę (atu - czyli kolor w kartach, który przebija inne karty o kolorach nieatutowych). Mając do wyboru cztery kolory, może jednocześnie wybrać jedną z dwóch rodzajów gier bez kozery:

- bez atu (inaczej starszą) - zasady gry będą wtedy takie same jak z kozerą
- bez lew (inaczej młodsza) - należy wówczas zdobyć jak najmniejszą ilość lew

Kozerę należy wybrać posiłkując się pierwszymi pięcioma kartami otrzymanymi od osoby rozdającej karty. Gracz zwany "grającym" może zobaczyć pozostałe karty kiedy już wybierze kozerę.

Zaraz po tym, jak kozera zostaje wybrana, gracz który tego dokona pokazuje karty z musika. Trafiają one do "grającego". W zamian za te karty musi on oddać cztery swoje, które nie będą już używane aż do kolejnego rozdania.

Grę rozpoczyna osoba, która dokonała wybory kozery. Gracze dokładają karty, ale muszą być one w kolorze wyjścia. Nie mają natomiast obowiązku przebijania kartą starszą. W przypadku, gdy nie mają takich kart, rzucają kozerę, co oznacza zdobycie lew. Jeżeli natomiast nie posiadają kozery, rzucają jakąkolwiek kartę.

Do zliczania punktów używa się wzoru: P=W-Z. P oznacza liczbę punktów, W - liczbę lew wziętych, Z - liczbę lew obowiązkowych, która różni się w zależności od roli każdego z trzech graczy (rozdający - 3 lewy, wybierający kozerę - 8, trzeci gracz - 5 lew). Wyjątek stanowi rozgrywka "bez lew" - wówczas rozgrywający bierze maksymalnie 3 lew, osoba rozdająca 8 lew, a gracz trzeci 5 lew. Suma punktów wszystkich graczy w każdym wypadku wynosi 0.

Zakończeniem gry jest sytuacja, gdy każdy z uczestników gry wybierze wszystkie kolory oraz gry bez atu. Rozdań jest łącznie 18 (6x3).

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

OCENA
2.14
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Jak mam narysować tabelę na punkty do gry? Pozdrawiam

~ Andrzej J. / 2019-08-13 18:38:36
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Jak wygrać w warcaby?

Jak wygrać w warcaby?

Norbert Banasiak

Jak grać w Durnia? Zasady

Jak grać w Durnia? Zasady

Norbert Banasiak

Gra w Osła - zasady

Gra w Osła - zasady

Norbert Banasiak

Gra w życie - zasady

Gra w życie - zasady

Norbert Banasiak