Jak grać w Bierki? Zasady

Rozrywka    
ocena

Bierki to gra, w której zadaniem gracza jest zbieranie pojedynczych patyczków ze stosu, który został rozrzucony. Jest to gra z bardzo długą tradycją - grały w nią plemiona germańskie już 2 tys. lat temu. Gra jest świetnym ćwiczeniem na koordynację ruchów, cierpliwość i silną wolę. W bierkach nie ma z góry ustalonej liczby graczy. W praktyce jednak najwygodniej gra się maksymalnie w cztery osoby. Wygrywa ten gracz, który uzyska największą liczbę punktów. Punkty nalicza się natomiast zgodnie z rodzajem i liczbą zebranych bierek.

Gracz, który rozpoczyna rozgrywkę (wybiera się ją losowo), trzyma wszystkie bierki w dłoni opierając je dolnym końcem o blat stołu (lub inne podłoże). Następnie szybkim ruchem otwiera dłoń, przez co bierki rozsypują się. Bierki są już gotowe do zbierania. Każdą bierkę należy zebrać w ten sposób, by nie poruszyć przy tym żadnej innej bierki.

W pierwszej kolejności bierki zbiera gracz, który je rozrzucił. Zdobywając kolejne bierki można posługiwać się przy tym jedynie dłońmi lub pomagać sobie już zdobytymi bierkami. Jeżeli któraś z bierek zostanie poruszona, kolejka przechodzi na następnego gracza.

Niekiedy do gry wprowadza się dodatkową zasadę w postaci ograniczenia zbierania bierek w jednym ruchu do trzech sztuk. Bierki różnią się kolorem i zakończeniem (np. proste, z hakiem, widełki)

W sprzedaży dostępne są zestawy posiadające inne od podanych powyżej ilości poszczególnych bierek. Bierki mogą być plastikowe lub drewniane. W przypadku bierek drewnianych najczęściej nie spotyka się specjalnych zakończeń bierki (np. bosak, harpun), maja one natomiast różne kolory. Wówczas przypisuje się odpowiednią liczbę punktów każdemu z kolorów.

Zestaw bierek składa się z:

- dwa trójzęby - po  25 pkt
- trzy harpuny - po 15 pkt
- trzy wiosła - po 10 pkt
- trzy bosaki - po 5 pkt
- 24 oszczepy; każdy z nich wart jest 1 pkt

Zobacz rozgrywkę bierek:

Lubicie Bierki? Jakie są Wasze ulubione gry zręcznościowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

OCENA
3.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy