Jak grać w Kierki? Zasady

Rozrywka    
ocena

Kierki to rodzima gra karciana z długą tradycją. Staropolska nazwa tej gry brzmi: chapanka. W kierkach chodzi o zdobycie jak najmniejszej ilości punktów. Należy więc unikać kart punktowanych - kierów i damy pik, a także waleta karo, króla kier (inne damy, walety i króle). Punkty otrzymuje się również za samą lewę oraz karne lewy lub dwie ostatnie. Kierki posiadają wiele odmian: istnieją kierki greckie, king, loteryjka, czarna mańka, kierki polskie, amerykańskie itd.

Jak grać w Kierki? Zasady

sxc.hu

Kierki rozgrywa się w zasadzie w składzie czteroosobowym.  Do gry potrzebna jest pełna talia (52 karty). Punktowa wartość poszczególnych kart jest różna w zależności od odmiany gry. Każdy z graczy otrzymuje po 13 kart. Osoba rozdająca karty zmienia się przy każdym rozdaniu. Grę rozpoczyna gracz siedzący po lewej stronie rozdającego. W kierkach nie ma koloru atutowego ani obowiązku przebijania starszą kartą w kolorze wyjścia. Istnieje natomiast obowiązek dorzucania kart do koloru, który został wyłożony.

Pełna partia gry w kierki obejmuje łącznie sześć rozdań, a w każdym takim rozdaniu karty minusowe zmieniają się. Punkty ujemne wynikające z kart minusowych zapisuje się na konto gracza. W każdym rozdaniu należy unikać konkretnych kart. W rozdaniu pierwszym - lew, drugim - kier, trzecim - dam, czwartym - króli i waletów, piątym - króla kier, szóstym - dwóch lew. Możliwe jest poza tym rozegranie siódmego rozdania, jeśli zgodzą się na to wszyscy uczestnicy gry. Takie dodatkowe rozdanie nazywane jest rozbójnikiem. Punktowane są wówczas wszystkie karty przynoszące punkty minusowe z poprzednich rozdań.

W przypadku gry w kierki w trzy osoby należy usunąć z talii dwójkę trefl, a każdy gracz dostaje 17 kart. Pewnej zmianie ulega wtedy punktacja.

W kierkach istnieje też możliwość zbierania punktów dodatnich. Taką możliwość stwarza loteryjka czyli rozgrywka atutowa. Kiedy karty są już rozdane gracz wychodzący jeszcze przed pierwszym wyjściem powinien zadeklarować swój kolor (atut). Zachodzi wtedy obowiązek dorzucania do takiego koloru. Nie trzeba natomiast przebijać atutem, jeśli nie ma się wyłożonego innego koloru. Jeśli gracz zbierze lew - zarabia 25 pkt dodatnich. Taka rozgrywka atutowa przeprowadzana jest dla każdego z grających.

Gracz przyjmują niejednokrotnie dodatkowe zasady, np. zakaz zagrywania kartą punktową na stół po pierwszej lewie, zakaz rozpoczynania lewy od kiera. Dlatego więc należy jeszcze przed rozpoczęciem gry ustalić, jakie zasady są wiążące.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Super porada.Grałam wiele lat temu, ale zapomniałam a ten wpis wszystko przypomniał.

~ Anna / 2018-08-14 22:36:58
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy