Jak grać w piłkarzyki? Zasady

Rozrywka    
ocena

Piłkarzyki to bardzo popularna gra, która ma imitować mecz piłki nożnej. O jej zasadach poczytamy poniżej.

Jak grać w piłkarzyki? Zasady

photoxpress.com

Do gry potrzebny będzie nam specjalny stół, malutka piłka i dwóch albo czterech graczy. Gra w cztery osoby zakłada, że dwójka steruje poczynaniami jednej drużyny. Stół do piłkarzyków ma wymiary 70 cm na 105 cm. Na nim umiejscowione są grilla – grube metalowe pręty do których przymocowane są figurki piłkarzy. Grillami sterujemy za pomocą rączek wystających z zewnętrznej części stołu. Odpychając lub ciągnąć uchwyty poruszamy grillami, a przez to decydujmy o pozycji danego piłkarza. Kręcąc rączką, możemy wykonać strzał lub podanie (obracanie piłkarzyków o 360 stopni jest jednak zabronione). Zawodnicy poustawiani są w poszczególnych formacjach, tak jak ma to miejsce w prawdziwych meczach piłki nożnej. Najczęściej spotkać można ustawienie 1-2-5-3, które dzieli boisko na trzy części: strefa obrony, strefa pomocy i strefa ataku. Poszczególne strefy obydwu drużyn poustawiane są naprzemiennie (na przykład strefa obronna drużyny A sąsiaduje ze strefą ataku drużyny B). Dla odróżnienia figurki przeciwnym drużyn maluje się na różne kolory.

Celem gry w piłkarzyki jest zdobycie większej ilości celnych trafień do bramki od drużyny przeciwnej. Grę najczęściej poprzedza losowanie poprzez rzut monetą, którego zwycięstwa rozpoczyna pojedynek ewentualnie wybiera sobie stronę stołu, z której chce zacząć mecz. Wprowadzenie piłki do gry następuje poprzez tzw. serw. Zawodnik go wykonujący ustawia piłkę przy środkowym piłkarzu z swojej linii pomocy po czym wykopuję ją do przodu. Taka sama procedura następuje po utracie bramki przez którąś z drużyn albo piłka opuści plac gry (gdy odbije się od ścianek gra jest kontynuowana, wznowienie od linii pomocy następuje, jeśli całkowicie opuści stół).

Zdarzają się również sytuacje, kiedy piłka zatrzymuje się nieruchomo poza zasięgiem uderzenia któregokolwiek z graczy („martwa piłka”). Gra zostanie wówczas wznowiona serwem z linii obrońców najbliżej miejsca, w którym się zatrzymała. Jeśli któryś z zawodników celowo doprowadzi do „martwej piłki” (na przykład popchnie ją na w róg boiska), drużyna przeciwna zyskuje prawo serwu.

Nie można bezpośrednio podać piłki, spinowanej (zatrzymanej pod piłkarzykiem lub przyciśniętej do ściany stołu) lub zatrzymanej, z linii pomocy na linię ataku drużyny, niezależnie od tego czy dotknęła ona linii pomocy drużyny przeciwnej. Zanim zostanie podjęta próba podania, piłka taka musi dotknąć przynajmniej dwóch piłkarzyków.

UWAGA!

Zabronione jest wykonywanie strzałów, które powodują, że piłka przelatuje nad liniami przeciwnika. Co innego jeśli piłka po uderzeniu odbije się od którejś z lin i wyleci w górę – taka sytuacja może mieć miejsce zupełnie „legalnie”.

Lubicie grać w piłkarzyki? Z kim i kiedy najczęściej gracie? Dajcie znać!

OCENA
2.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy