Jak grać w Scrabble? Zasady

Rozrywka    
ocena

Scrabble to jedna z najbardziej popularnych gier słownych. Gra się w dwie do czterech osób. Scrabble polega na losowaniu płytek z literami oraz układaniu słów na planszy (15x15 pól). Gracz posiada również siedem płytek umieszczanych na stojaku tak, by nie były widoczne dla innych graczy).

Jak grać w Scrabble? Zasady

sxc.hu

Układanie słów przypomina krzyżówkę. Pierwsze słowo musi przechodzić przez środek planszy (pole H8). Jeśli gracz nie może lub nie chce ułożyć poprawnego słowa z liter, którymi dysponuje, wówczas pasuje lub dokonuje wymiany liter. Za słowo otrzymuje się odpowiednią ilość punktów. Zwycięża ten gracz, który zdobędzie łącznie największą liczbę przeciwników.

Punkty nalicza się biorąc pod uwagę wszystkie ułożone lub uzupełnione słowa w ramach jednego ruchu (poprzez sumowanie wartości liter tworzących słowa). Litery mają określoną wartość punktową. Wartości liter, które zostały ułożone w jednym ruchu na konkretnych polach zostaje pomnożona dwu lub trzykrotnie.

Istnieją nie tylko premie literowe, ale również premie słowne. Jeśli jedna z płytek trafi na danym polu, liczbę punktów za słowo mnoży się przez dwa lub trzy. Premie słowne nalicza się w ten sposób, że najpierw sumuje się wartość wykorzystywanych liter, czyli po naliczeniu premii literowych. Możliwe jest też uzyskanie jeszcze większej premii literowej, jeśli gracz ułoży długie słowo, którego litery będą umieszczone na więcej niż jednym polu premii słownej.  Wtedy punkty mnoży się przez cztery lub dziewięć, a w niektórych przypadkach nawet przez 27.

Polska wersja scrabble zawiera sto płytek (98 to litery, a dwie to tzw. blanki). Blankami można zastąpić dowolną literę. W ciągu gry do jednego blanka może być przypisana jedna litera.

Punktacja wygląda następująco:

0 punktów: blank (x2)
1 punkt: A (x9), E (x7), I (x8), N (x5), O (x6), R (x4), S (x4), W (x4), Z (x5)
2 punkty: C (x3), D (x3), K(x3), L(x3), M(x3), P (x3), T (x3), Y (x4)
3 punkty: B (x2), G(x2), H(x2), J (x2), Ł (x2), U (x2)
5 punktów: Ą (x1), Ę (x1), F (x1), Ó (x1), Ś (x1), Ż (x1)
6 punktów: Ć (x1)
7 punktów: Ń (x1)
9 punktów: Ź (x1)

UWAGA!

Osiąganie dobrych wyników w scrabble wymaga bogatych zasobów leksykalnych, pomysłowości, spostrzegawczości. Liczy się też odpowiednia strategia - należy odpowiednio planować wykorzystanie posiadanych liter. Układać litery powinno się nie tylko pod względem zdobycia maksymalnej liczby punktów, ale również pod kątem wykorzystania liter ze stojaka, które mogą być niewygodne.

Lubicie Scrabble? Macie inne ulubione gru słowne? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

OCENA
4.14
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy