Rozrywka Jak grać w Statki? Zasady

Jak grać w Statki? Zasady

-

Każdy gracz ma do dyspozycji dwie plansze o wielkości 10×10 pól (najczęściej). Kolumny planszy oznacza się literami od A do J oraz cyframi od 1 do 10. Obecnie dostępne są również wersje komputerowe, gdzie niekiedy nie używa się nawet oznaczeń alfabetycznych i cyfrowych. Na jednym polu gracz umieszcza swoje okręty. Ich położenie będzie zgadywał przeciwnik. Na drugim polu zaznacza trafione przez siebie statki przeciwnika i strzały, które oddał. Statki ustawiane są na planszy pionowo lub poziomo i nie mogą się ze sobą stykać w żaden sposób (ani bokiem, ani rogiem).

Liczba statków jest różna w zależności od wersji gry. Okręty różnią się wielkością, zazwyczaj ustala się większą liczbę mniejszych okrętów. Przykładowa flota każdego z graczy może składać się z jednego czteromasztowca (cztery kratki), dwóch trójmasztowców (trzy kratki), trzech dwumasztowców (dwie kratki), czterech jednomasztowców (jedna kratka).

Trafny strzał to po prostu odgadnięcie położenia któregoś ze statków. Strzały oddaje się poprzez wskazania konkretnej współrzędnej (np. A8). Gracze oddają strzały naprzemiennie, ale jeśli gracz odda trafny strzał, ma prawo oddania kolejnego strzału (i tak aż do oddania strzału nietrafnego). O wyniku strzału gracz informuje przeciwnika używając słów „pudło” (strzał chybiony) lub „trafiony” (strzał trafny). Wygrywa ten zawodnik, któremu uda się zatopić wszystkie statki przeciwnika.

Istnieje jeszcze angielska odmiana gry (tzw. salvo): w pierwszej wersji gracz oddaje w jednym ruchu trzy strzały (typuje trzy pola np. E5, A1, G9). Wówczas jego przeciwnik informuje tylko czy były jakieś trafienia, a jeśli tak to ile, ale nie wskazuje dokładnie które współrzędne były trafne („pudło”, „jedno trafienie”, „dwa trafienia”, „trzy trafienia”). W drugiej wersji gracz oddaje tyle strzałów, ile sam posiada okrętów.

Można również grać w rozbudowaną wersję tej gry – wojnę morską. W tym przypadku gra się na większą ilością jednostek na większej planszy (np.22×14). Planszę dzieli się na rejon morski i lądowy. Część jednostek umieszcza się na morzu, inne na lądzie. Każdy zawodnik dysponuje też samolotami (w kształcie litery T), które lokuje się w obu tych rejonach. Inne reguły gry są takie same jak w standardowej wersji okrętów.

Jakie są Wasze ulubione gry strategiczne? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

Poprzedni artykułJak grać w Bierki? Zasady
Następny artykułJak grać w Oczko? Zasady
Norbert Banasiak

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kiedy i jak można ubiegać się o zasiłek rodzinny w Szwecji?

Posiadanie rodziny przez pracowników, a także prowadzących działalność gospodarczą uprawnia w określonych sytuacjach do ubiegania się o świadczenia rodzinne w Szwecji. Zagadnieniem tym powinni szczególnie zainteresować się Polacy mieszkający i pracujący w Szwecji, gdyż zasiłki rodzinne są tam znacznie wyższe niż w naszym kraju.

Grejpfrut – składniki odżywcze

Ten gorzko-kwaśny w smaku owoc występuje tylko w ciepłym, podzwrotnikowym klimacie dlatego mogą się nim cieszyć do woli mieszkańcy Kuby, Izraela oraz ciepłych stanów USA (jak Floryda czy Kalifornia). Mieszkańcy Europy muszą go sprowadzać specjalnie na kontynent, jednak bogactwo witamin jakie grejpfrut zawiera jest tego warte.

Zobacz też

Toast na imprezie firmowej – co powiedzieć?

Firmowym imprezom niekiedy towarzyszy wznoszenie toastów. Co prawda, nie ma gotowych tekstów całego toastu, ponieważ słowa zależą od okazji, która jest powodem przyjęcia, do hierarchii w firmie, od relacji pomiędzy pracownikami. Są jednak zasady, według których powinno się wznosić każdy firmowy toast. Istnieją też przyjęte formuły, które mogą pomóc w wyrażeniu myśli.

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: