Rozrywka Jak grać w Statki? Zasady

Jak grać w Statki? Zasady

-

Każdy gracz ma do dyspozycji dwie plansze o wielkości 10×10 pól (najczęściej). Kolumny planszy oznacza się literami od A do J oraz cyframi od 1 do 10. Obecnie dostępne są również wersje komputerowe, gdzie niekiedy nie używa się nawet oznaczeń alfabetycznych i cyfrowych. Na jednym polu gracz umieszcza swoje okręty. Ich położenie będzie zgadywał przeciwnik. Na drugim polu zaznacza trafione przez siebie statki przeciwnika i strzały, które oddał. Statki ustawiane są na planszy pionowo lub poziomo i nie mogą się ze sobą stykać w żaden sposób (ani bokiem, ani rogiem).

Liczba statków jest różna w zależności od wersji gry. Okręty różnią się wielkością, zazwyczaj ustala się większą liczbę mniejszych okrętów. Przykładowa flota każdego z graczy może składać się z jednego czteromasztowca (cztery kratki), dwóch trójmasztowców (trzy kratki), trzech dwumasztowców (dwie kratki), czterech jednomasztowców (jedna kratka).

Trafny strzał to po prostu odgadnięcie położenia któregoś ze statków. Strzały oddaje się poprzez wskazania konkretnej współrzędnej (np. A8). Gracze oddają strzały naprzemiennie, ale jeśli gracz odda trafny strzał, ma prawo oddania kolejnego strzału (i tak aż do oddania strzału nietrafnego). O wyniku strzału gracz informuje przeciwnika używając słów „pudło” (strzał chybiony) lub „trafiony” (strzał trafny). Wygrywa ten zawodnik, któremu uda się zatopić wszystkie statki przeciwnika.

Istnieje jeszcze angielska odmiana gry (tzw. salvo): w pierwszej wersji gracz oddaje w jednym ruchu trzy strzały (typuje trzy pola np. E5, A1, G9). Wówczas jego przeciwnik informuje tylko czy były jakieś trafienia, a jeśli tak to ile, ale nie wskazuje dokładnie które współrzędne były trafne („pudło”, „jedno trafienie”, „dwa trafienia”, „trzy trafienia”). W drugiej wersji gracz oddaje tyle strzałów, ile sam posiada okrętów.

Można również grać w rozbudowaną wersję tej gry – wojnę morską. W tym przypadku gra się na większą ilością jednostek na większej planszy (np.22×14). Planszę dzieli się na rejon morski i lądowy. Część jednostek umieszcza się na morzu, inne na lądzie. Każdy zawodnik dysponuje też samolotami (w kształcie litery T), które lokuje się w obu tych rejonach. Inne reguły gry są takie same jak w standardowej wersji okrętów.

Jakie są Wasze ulubione gry strategiczne? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

Poprzedni artykułJak grać w Bierki? Zasady
Następny artykułJak grać w Oczko? Zasady
Norbert Banasiak

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zmienić nazwę pliku?

Zmiana nazwy pliku to jedna z częściej używanych czynności podczas obsługi systemu operacyjnego. Czasami chcemy zmienić nazwę pliku pobranego z Internetu na nazwę, która będzie nam bardziej odpowiadała. Zmiana nazwy pliku przydaje się również, gdy chcemy dodać kolejną wersję do starszego pliku i nie chcemy go nadpisywać czy tracić. Można wtedy dodać, na przykład, końcówkę „old” – dzięki temu wiemy, że jest to starsza wersja.

Co warto zobaczyć w Egipcie?

Fascynujące zabytki, doskonały klimat, luksusowe kurorty i niezwykłe możliwości aktywnego spędzania czasu – to wszystko turystom oferuje Egipt. Dowiedz się, jak najlepiej wykorzystać podróż do kraju nad Nilem!

Zobacz też

Prawa pracowników migrujących w Unii Europejskiej

Prawa pracowników w UE mają ścisły związek z uregulowaniami dotyczącymi swobody przepływu osób – jednej z czterech podstawowych swobód Unii Europejskiej. Zapewnienie swobodnego przepływu osób w obrębie UE należy do podstawowych obowiązków państw członkowskich i ma na celu ułatwienie obywatelom Unii możliwość podjęcia zatrudnienia w każdym państwie członkowskim czy prowadzenia w nim działalności gospodarczej, także w formie samozatrudnienia.

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: