Jak grać w Zbijaka?

Rozrywka    
ocena

Zbijak to gra ruchowa bardzo podobna do dwóch ogni. W grze może brać udział praktycznie dowolna liczba osób – należy zapewnić jedynie odpowiednie boisko, pole do gry. Gra cieszy się największą popularnością przede wszystkim wśród dzieci.

Na początku należy podzielić uczestników gry na dwie drużyny o tej samej liczbie graczy. W przeciwieństwie do gry w dwa ognie nie ma potrzeby wybierania w  każdej drużynie  "matki" (kapitana) – taka funkcja w tej grze nie występuje. Jest to w zasadzie jedyna różnica między zbijakiem a grą w dwa ognie. Ta pierwsza gra jest więc uproszczoną wersję drugiej.

Do gry potrzebne jest odpowiednie, prostokątne pole, które dzieli się na połowę – każda drużyna zajmuje jedną część. Zadaniem zawodników jest po prostu „zbijanie” graczy z drużyny przeciwnej za pomocą piłki lub piłek (w zależności od przyjętej wcześniej wersji gry). Gracze jedynie rzucają piłką – nie mogą jej np. kopać.

Najczęściej do zbijaka wykorzystuje się piłkę do siatkówki. Posiada ona odpowiednie rozmiary, ale nie jest tak ciężka jak np. piłka futbolowa, więc  „kontakt” z nią  - kiedy zawodnik mocno się zamachnie  - nie musi być tak  nieprzyjemny jak z tą drugą. Gracze rzucają więc piłką w ten sposób, by trafić jednego z zawodników na sąsiednim polu („zbijanie” zawodnika). Zbijania może dokonać uczestnik gry, który przechwyci piłkę i jej nie upuści.

Trzeba więc zauważyć, że nie każdy kontakt zawodnika z rzuconą w jego stronę piłka oznacza jego zbicie. Jeśli bowiem zawodnik ten złapie piłkę i nie wypuści jej z rąk role się zmieniają i to on staje się zawodnikiem „zbijającym” (rzucającym piłką). Zawodnik, którzy trzyma piłkę nie musi sam zbijać. Jeśli chce, może podać piłkę innemu zawodnikowi z własnej drużyny. Jeżeli piłka dotknęła ziemi zanim dotknęła zawodnika, to również takie zagranie uważa się za nieważne (nie ma zbicia).

Kolejną sytuacją, w jakiej nie można zaliczyć zbicia, jest przechwycenie piłki przez jednego zawodnika po tym, jak dotknie ona innego zawodnika z tej samej drużyny (odbije się od niego), ale  jeszcze przed dotknięciem przez piłkę ziemi. Jeśli w zbijaka gra się używając kilku piłek, rzuconą piłkę można odbić drugą piłką pod warunkiem, że ta rzucana nie dotknie zawodnika, w którego rzut jest wymierzony.

Drużynie nalicza się jeden punkt, jeśli rzucona piłka dotknie osobę z drużyny rywali i spadnie na ziemię. Wygrywa ta drużyna, która zbierze więcej punktów. Można również grać „na zbicia” czyli każdy zawodnik trafiony piłką schodzi z boiska. Wygrywa ta drużyna, która zbije wszystkich zawodników  drużyny przeciwnej.

Jakie są Wasze ulubione gry ruchowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Wolicie Zbijaka czy Dwa ognie? Dajcie znać!

OCENA
4.18
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

To jest opis gry w DWA OGNIE !

~ oldschool / 2016-11-29 15:05:56
oceń komentarz: (0) (2)

Polecamy