Jak wygrać w warcaby?

Rozrywka    
ocena

Grę w szachy powszechnie uważa się za trudniejszą od gry w warcaby. Nie jest to prawdą. W trakcie prac nad programami komputerowymi okazało się, że ruchy, jakie wykonuje damka są jeszcze bardziej złożone niże suma wszystkich ruchów figur w szachowych.

Jak wygrać w warcaby?

photoxpress.com

Aby osiągać przyzwoite rezultaty, należy dużo ćwiczyć – tylko w ten sposób można podwyższać swoje umiejętności. Jeśli więc ktoś chce zabrać się do warcabów jak do łatwej gry, zawiedzie się.

Doświadczeni gracze zaznajomieni są z algorytmem o nazwie MiniMax, który ogólnie rzecz biorą sprowadza się do tego, że rozpatruje ruchy dwóch graczy – można dla ułatwienia przyjąć, że są to Min i Max. W tym założeniu Max usiłuje wykonać ruch jak najlepszy, co oznacza taki, na który Min opowiada najgorszym ruchem z możliwych. Inaczej mówiąc gracz pierwszy decyduje się na taki ruch, przy którym nawet najlepsza odpowiedź jego przeciwnika będzie dla niego gorsza w porównaniu do innej dowolnej odpowiedzi w przypadku innego ruchu pierwszego gracza.

W tych obliczeniach nie można jednak posuwać się zbyt daleko wgłąb rozgrywki, gdyż ilość możliwych kombinacji jest bardzo duża i takie rachuby poważnie spowolniłyby grę. Należy więc przyjąć pewne szacunkowe obliczenia co do rezultatów, jaki przyniesie dany ruch.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę ilość czarnych i białych figur. Istotne jest przy tym, by uwzględnić różnice występujące między pionkiem a damą. Dlatego należy przyjąć że dama odpowiada trzem pionkom. Jest to wartość przybliżona, która może różnić się w zależności od konkretnej sytuacji na warcabnicy.

Lubicie grać w warcaby? Z kim gracie najczęściej? Jak wyglądają Wasze statystyki? :)

OCENA
2.09
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Super

~ Jan / 2015-12-17 19:30:49
oceń komentarz: (3) (2)

:) ale BS ze az glowa boli :) suma wszystkich ruchow w szachy jest wieksza niz ilosc atomow we wszechswiecie (tak, to nie jest przesadzone, zapraszam na googla). Wiec sorki, zenada.

~ lol / 2016-02-11 15:28:54
oceń komentarz: (2) (3)

Ale fajna gra polecam

~ agata / 2017-07-06 11:46:59
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Jak wygrać w warcaby?

Jak wygrać w warcaby?

Norbert Banasiak

Jak grać w Durnia? Zasady

Jak grać w Durnia? Zasady

Norbert Banasiak

Gra w Osła - zasady

Gra w Osła - zasady

Norbert Banasiak

Gra w życie - zasady

Gra w życie - zasady

Norbert Banasiak