Jak zorganizować imprezę masową?

Rozrywka    
ocena

Zorganizowanie koncertu, festynu czy fety zarówno na wolnym powietrzu, jak i w zamkniętym budynku nie może ograniczyć się tylko do szczytnej idei i realizacji ciekawego pomysłu. Należy dopilnować kilku formalności. Oto, co musisz wiedzieć, decydując się na zorganizowanie imprezy masowej oraz kiedy w ogóle można o niej mówić.

Jak zorganizować imprezę masową?

photoxpress.com

Impreza masowa to impreza o charakterze rozrywkowym, artystycznym lub sportowym, która gromadzi w obiekcie nie będącym budynkiem, ale umożliwiającym przeprowadzenie imprezy takiego typu, nie mniej niż 1000 osób. Jeśli jednak ulokujemy ją w zamkniętym pomieszczeniu, liczba uczestników nie może być mniejsza niż 300 osób. Istnieją jednak obiekty, uwzględnione wyłączeniem szczególnym, których zasady organizowania imprez masowych nie dotyczą. Należą do nich: teatry, kina, muzea, filharmonie, opery, operetki, galerie sztuki, biblioteki oraz domy kultury, a także placówki oświatowe. Za imprezę masową nie uchodzą również imprezy sportowe, w których uczestniczą wyłącznie niepełnosprawni sportowcy, imprezy opierające się na współzawodnictwie dzieci i młodzieży i imprezy stricte rekreacyjne.

Obostrzenia związane z organizacją reguluje Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Organizator musi zapewnić porządek i bezpieczeństwo podczas imprezy.

Musi spełnić wymogi ujęte w przepisach prawa budowlanego, o ochronie przeciwpożarowej oraz w przepisach sanitarnych. Co oznacza, że budynek nie może grozić zawaleniem, a uczestnicy muszą mieć zapewniony swobodny dostęp do toalety.

Konieczne jest wynajęcie służby porządkowej i informacyjnej, która będzie wyróżniać się z tłumu odpowiednim strojem i będzie posiadać identyfikatory, np. jednolicie ubrana ochrona, legitymizowana odpowiednią marką. Należy także powołać kierownika kierującego powyższymi służbami.

Niezbędna jest także pomoc medyczna. Zadbanie o obecność lekarza, ratowników medycznych i pielęgniarek. Ważne jest także zadbanie o obecność sprzętu ratowniczego i gaśnicy. Karetka oraz inne służby - jak policja - mają mieć swobodny dojazd (wyznaczenie drogi ewakuacyjnej). Organizator musi także porozumieć się z miejskim komendantem straży pożarnej i ustalić zasady postępowania w przypadku pożaru lub innego niebezpieczeństwa w obiekcie.

Powyższe służby bezpieczeństwa powinny mieć zapewnione odpowiednie pomieszczenie, w którym mogą stacjonować. Może to być np. namiot w przypadku imprezy na wolnym powietrzu.

Każdy uczestnik powinien otrzymać regulamin imprezy i obiektu, który można np. umieścić na tablicy tuż przy wejściu do obiektu.

Organizator musi także złożyć odpowiednią dokumentację oraz wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej w wybranym miejscu do odpowiedniej władzy samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) nie mniej niż 2 tygodnie przed startem imprezy, który w ciągu tygodnia jest zobowiązany udzielić pisemnej odpowiedzi. Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy wynosi 82 zł.

Policja może zobligować organizatora do założenia monitoringu w miejscu imprezy. Służby porządkowe mogą też legitymować uczestników oraz wyprosić osobę zakłócającą porządek publiczny i łamiącą regulamin imprezy oraz miejsca.

Za niedopełnienie formalności związanych z organizacją imprezy organizator ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną oraz karną.

Będzie potrzebne:

- organizacja,
- poradnik imprezowicza.

Czy organizowaliście kiedyś imprezę masową? Co okazało się najtrudniejsze? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy

Jak wygrać w warcaby?

Jak wygrać w warcaby?

Norbert Banasiak

Jak grać w Durnia? Zasady

Jak grać w Durnia? Zasady

Norbert Banasiak

Gra w Osła - zasady

Gra w Osła - zasady

Norbert Banasiak

Gra w życie - zasady

Gra w życie - zasady

Norbert Banasiak