Jak zorganizować karaoke w domu?

Rozrywka    
ocena

Śpiewać każdy może, a po paru głębszych króluje przeświadczenie, że śpiewać każdy umie. Należy mieć jednak na uwadze, że karaoke nie może w głowach słuchających naszych popisów zrodzić pytanie: „Czy my jesteśmy tu za karę?”… Wszystko zależy od stopnia profesjonalizmu przygotowania takiej imprezy. Przy dobrym sprzęcie nawet brak talentu da się zagłuszyć.

Jak zorganizować karaoke w domu?

photoxpress.com

Najprostszą formą karaoke stosowaną na domówkach, jest śpiewanie z You Tubem. Wystarczy wybrać szlagier – „Parostatek” czy „Gdzie się podziały tamte prywatki” - a potem znaleźć odpowiedni podkład muzyczny (zazwyczaj w formacie MIDI) z tekstem. Dobrze kiedy podświetlenie sylab jest zgrane z linią melodyczną. Zapobiega to nierównym przyśpiewkom i śpiewaniu refrenu pod melodię zwrotki. Imprezowicze gromadzą się wtedy przy laptopie i rozpoczynają zbiorowy popis głosów.

Karaoke jest coraz powszechniejszym elementem wspomagającym i rozbawiającym podczas imprez integracyjnych, firmowych czy wesel. W wokalnych popisach nie ma wtedy lepszych i gorszych. Wszyscy jednoczą się siłą wydobywanego z siebie głosu. Profesjonalnie przygotowane karaoke wymaga jednak posiadania odpowiedniego sprzętu.

Wersję mini zapewni wieża z funkcją karaoke (czyli taka, w której da się wyciszyć wokal), mikrofon oraz tekst piosenek zapisany lub wydrukowany na kartce papieru. W takim wypadku, jak również przy wykorzystywaniu karty muzycznej z komputera, jakość podkładu jest bardzo słaba i można ją porównać do brzmienia bazarowych organków.

Wersja maxi to profesjonalny podkład muzyczny (a nie tylko sama linia melodyczna), pozbawiony wokalu lub przeznaczony do powyższych celów program komputerowy i profesjonalne karty dźwiękowe. Niezwykle istotny jest mikrofon – im tańszy, tym nasz głos będzie bardziej przypominał jelenia na rykowisku, a zgromadzeni goście zaczną rozpraszać się w przestrzeni, rezygnując z pozostania przy swoim stoliku. Najlepsze są mikrofony bezprzewodowe, które gwarantują dobrą jakość dźwięku. Poza tym są wygodne – umożliwiają śpiewanie z każdego kąta sali, stosując je unikamy także zaplątania się w kablowe sieci. Tekst piosenek powinien być ogólnodostępny. Należy unikać skupiania się wielu przy kartce papieru, a co gorsza - szukania krążącego po lokalu tekstu piosenki. Powyższemu zapobiega wyświetlenie tekstu w wersji karaoke (z podziałem na podświetlane sylaby) za pomocą projektora multimedialnego.

Repertuar nie może być przypadkowy. Powinien być dostosowany do wieku imprezowiczów. Z reguły najbardziej sprawdzają się utwory popularne, znane wszystkim, których rodowód sięga lat 60., potem przechodzi przez kolejne dekady, aż do współczesnych hitów. Nie może zabraknąć rockowych hitów Lady Punk czy Maanamu, romantycznych ballad Perfektu, ale także „Jesteś szalona”, czy „It’s my life”. Podczas imprezy zamkniętej znaczącą rolę odgrywa prowadzący, którego działania nie mogą ograniczać się wyłącznie do zapowiadania piosenek. Powinien on zachęcać gości do śpiewania, a zestresowanym występem dodawać otuchy. Powinien też panować nad sytuacją, szczególnie w miejscach, gdzie alkohol leje się strumieniami i zapobiegać kompromitującym popisom „artystów” ledwo trzymających się na nogach.

Obecnie istnieją już firmy zajmujące się profesjonalną organizacją imprez karaoke. W sieci pojawiła się także stroną zbierająca masę utworów w wersji karaoke. Posiada kilka zakładek, m.in. tylko damski wokal, na rockowo!, imprezowe hity itd.

Czy byliście kiedyś na takiej imprezie? Jak była zorganizowana? Opiszcie nam ją w komentarzu.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Jak wygrać w warcaby?

Jak wygrać w warcaby?

Norbert Banasiak

Jak grać w Durnia? Zasady

Jak grać w Durnia? Zasady

Norbert Banasiak

Gra w Osła - zasady

Gra w Osła - zasady

Norbert Banasiak

Gra w życie - zasady

Gra w życie - zasady

Norbert Banasiak